Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Anlatım

Anlatım

Sınıfta öğretmenin öğrenciye bilgiyi açıklaması şeklinde gösterilen öğretim yöntemi anlatımdır. Uygulanması kolay olması, herkes tarafından uygulanabilmesi, ekonomik olarak kullanışlı olması, kalabalık sınıflar için uygun olması tercih edilmesinin temel sebeplerindendir. Anlatım yönteminde öğretmen aktif, öğrenci ise pasiftir. Sunuş yoluyla öğretim stratejisinde ve Bloom taksonomisinde bilme ve kavrama basamaklarının kazandırılması için kullanılır.

Temel Özellikleri

Öğretmen merkezli olduğundan tek yönlü bir iletişim vardır. Öğretmen sunarken öğrenciler dinler. Bilgiler önceden öğretmen tarafından yapılandırılmış ve düzenlenmiştir. Anlatım yönteminin iki türü vardır. 

Formal Anlatım: Tek yönlü, planlı ve öğrenci katılımının olmadığı anlatım yöntemidir. 

İnformal Anlatım: Planlı değildir, öğrenci katılımının da olduğu çok yönlü iletişimin olduğu yöntemdir.

Soyut ve anlaşılması güç kavramların öğretiminde kullanılır Öğrenci konuyu ilk defa öğrenecekse anlatım yöntemi oldukça uygundur.

Öğrencilerin dinleme ve not tutma becerilerini geliştirir. Öğretmen herhangi bir materyale ihtiyaç duymaz. Dersi materyal olmadan da anlatabilir. Bu yönüyle oldukça ekonomiktir. 

Dersin başında öğrencilere konuyu açıklama amacıyla kullanılır.. Ayrıca dersin başında güdüleme, hedeften haberdar etme ve dikkat çekme için de kullanılır. Ders sırasında öğrenilmesi güç ve soyut konuların öğretiminde kullanılır. Dersin sonunda ise konuyu özetleme amacıyla kullanılır. Diğer tekniklerle beraber de kullanılabilir. Bu açıdan esnek bir yöntemdir. 

Anlatım Yönteminin Faydaları

Konuların belli bir düzende verilmesi öğrenmeyi kolaylaştırır. Öğrenciler bilgiyi organize edilmiş bir şekilde alırlar. Konu ilk defa öğreniliyorsa oldukça fayda sağlar. Soyut ve ilk defa öğrenilecek konuların öğretiminde oldukça etkilidir. 

Kalabalık sınıflarda etkilidir. Öğrencilere kısa zamanda çok bilgi verme olanağı sağlar.

Ekonomik olarak kullanışlıdır. Materyale gerek yoktur. Öğrencilerin dinleme ve not tutma becerilerini geliştirir. 

Anlatım Yönteminin Sınırlılıkları

Öğrencilerin pasif olması dikkatlerini uzun süre ders üzerinde tutamamalarına neden olur. Ayrıca sadece dinleme ve not tutma yapıldığı için öğrenci bilgileri ezberlemek zorunda kalır. 

Öğrenciler öğrenme sorumluluğu edinmezler. Üst düzey bilişsel öğrenmeler için kullanılabilecek bir yöntem değildir.

Öğrencilerin uzun süre dinlemesi gerektiğinden dikkatleri toplamak zordur. Dersler sıkıcı hale gelebilir. Öğrenme isteği azalabilir. 

Anlatım konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Araştırma İnceleme Yoluyla Öğretim konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı