PDR

Anlatımsal Yaklaşım Teknikleri

anlatımsal yaklaşım

Anlatımsal Yaklaşım Michael White‘ın öncülüğünü yaptığı bir yaklaşımdır. Anlatımsal Yaklaşım Tekniklerini aşağıda açıklamaları ve örnekleriyle birlikte bulabilirsiniz.

Temel Anlatımsal Yaklaşım Teknikleri

Soruşturma

Problemin dışsallaştırma sürecini yaratması bakımından önemli bir işe yarayan anlatımsal yaklaşım tekniğidir. Sorulan sorular danışana yeni bakış yollarının kazanılmasına yardımcı olur. Sorular kendine özgü sonuçları içeren alternatif öyküleri de pekiştirir.

Örnek

Danışan: Fazla mükemmeliyetçi olmakla kendime zarar verdiğimi anladım ve bunu değiştirmeyi az da olsa başardım.

Danışman: Bunu başarmayı nasıl sağladın? Nasıl olduğunu anlamam için bana biraz bilgi verir misin?

Gözünde Canlandırma

Zihinde olayları yaşıyormuş gibi prova etmektir. Bununla birlikte, ön deneyden daha fazla fayda sağlamak için, dinleme ve dokunma duygularının da kuvvetlendirilmesi gerekir. Kısacası, olması istenen durum nasıl bir gerçeklik oluşturuyorsa, zihinde bu deneyimin aynı şekilde yapılandırılması gerekir.

Dışarıdan Tanık Uygulaması 

Bazı özel kişilerin ya da grupların terapi konuşmalarına davet edilmesi ile gerçekleşir. “Seremoni” olarak da adlandırılır. Seremoni, danışanın seçtiği bir öyküyü anlatmasıyla ve tanıkların onu dikkatlice dinlemesiyle başlar.

Sorumluluk

Danışmanla danışan yer değiştirir ve danışan danışmanın yerine geçerek danışman ondan danışma sürecinin olmasını istediği şekilde bir görüşme yapmasını ister.

Reflektör Tutma Uygulaması

Bir ekibin görüşünden yararlanma, dışarıdan tanık uygulamasının bir diğer biçimidir. Bunun temelindeki düşünce diğer danışmanların uzmanlığından yararlanıldığında görüş bildiren ekip daha çok şeyi görebilir.

Destek Grubu Uygulaması

Çoğunlukla dışarıdan tanık uygulamasının bağlamı içinde yer alır ama daha geniş bir grup ile ele alınır.

Örnek: “Aynı Yıldızın Altında” adlı film de kanser tedavisi gören birçok genç vardır. Bunların her biri benzer hastalıklarla mücadele etmektedir. Herkes hastalığı olmasına rağmen hayatlarını nasıl devam ettirdiklerine dair, umutlarına ve hastalıkları ile mücadele etmelerine yönelik yaşadıkları tecrübeleri anlatacak bir destek grubu oluşturmuşlardır. Her bir gencin motivasyonunu artırmıştır bu destek grubu. Çünkü benzer hastalığın oluşturduğu bu grup o gençler için umut taşıyordu.

Yazılı Kanıtlar

Danışmanlar danışanlarının başarılarını kutlamak ya da pekiştirme yolları olarak çoğunlukla yazılı malzemeleri kullanırlar. Çünkü yazılan bir kelimenin söylenmeye göre daha güçlü olacağı göz önünde bulundurulur. Yazılan eserler; mektuplar, sertifikalar, notlar, listeler olabileceği gibi danışman ve danışan tarafından birlikte hayal edilen herhangi bir şey de olabilir.

Anlatımsal Yaklaşım Teknikleri konusu burada sona erdi.

Diğer yaklaşımların tekniklerini görmek için tıklayın.

Kaynaklar

Murdock, N. L. (2013). Psikolojik Danışma ve Psikoterapi Kuramları ( F. Akkoyun, Çev.). Ankara: Nobel.

Gerrig, R. J. ve Zimbardo, P. G. (2013). Psikolojiye Giriş Psikoloji ve Yaşam ( G. Sart, Çev.). Ankara: Nobel.

Gladding, S. T. (2013). Psikolojik Danışma (N. V. Acar, Çev.). Ankara: Nobel.

Hackey, H. ve Cormier S. (2008). Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri: Psikolojik Yardım Süreci El Kitabı (T. Ergene, S. S. Aydemir Çev.). Ankara: Mentis Yayıncılık. (Orijinal eser 2005 yılında basılmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı