Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Araştırma İnceleme Yoluyla Öğretim

Araştırma İnceleme Yoluyla Öğretim

John Dewey tarafından geliştirilen Araştırma İnceleme Yoluyla Öğretim stratejisi problem çözmeyi merkeze alan bir öğretim stratejisidir. Öğrenciler problem üzerinde çalışırlar ve bu problemler için çözümler üretirler. Edindiği problem çözme becerisini günlük hayatta da kullanabilir. 

Temel Özellikleri

Öğrenci merkezli bir yaklaşımdır. Yapılandırmacı öğretim modelini temel olarak alır. Etkinliklerin tamamını öğrenciler yapar. Öğretmen ise rehberdir. Öğrencilere problem çözme sırasında yol gösterici konumunda bulunur. 

Problemler bilimsel problem çözme basamakları kullanılarak çözülür. Öğrenciler önce hipotezleri ortaya atarlar, hipotezle ilgili veri toplarlar ve en sonunda verileri değerlendirip sonuca ulaşırlar. Böylece öğrencilerin çözüm üretme becerileri gelişir. 

Tümevarım, tümdengelim veya her ikisi de beraber kullanılabilir. Araştırma İnceleme Yoluyla Öğretim bu konuda esnektir. Tümevarım ve tümdengelim akıl yürütme süreçlerinin beraber kullanılmasına hipotetik dediktüf adı verilir. 

Öğrenci aktiftir ve yaparak-yaşayarak öğrenir. Böyleye öğrencide üst düzey düşünme becerileri gelişir. Yaratıcı düşünme, yansıtıcı düşünme, mantık yürütme, eleştirel düşünme ve karar verme gibi üst düzey zihinsel beceriler gelişir. Bilişsel alanın uygulama ve üzeri basamakları kullanılır.

Öğrencilere önce problem çözme aşamaları öğretilir. Daha sonra öğrencilerin problem çözme aşamaları ile problemleri çözmeleri sağlanır. Öğrencilerin birincil kaynaklara ulaşma becerileri gelişir. 

Öğrenci süreçte tamamen aktif olduğundan sorumluluk duygusu ve öz düzenleme yetisi gelişir. Neden sonuç ilişkilerini belirleme becerisi de ayrıca gelişir. Öğretmen de tamamen pasif konumda değildir. Öğretmen öğrencilerin ön bilgilerinin yeterli olduğundan emin olmalı ve öğrencilerin problemleri doğru tanımlayabilmesi için gerekli örnekleri vermelidir. Öğrencilere araştırmaların tamamlanabilmesi için yeterli süre vermelidir. 

Sadece sınıf içerisinde değil, laboratuvarlar ve okul dışı çalışmalara da yer verilir. Öğrenciler araştırmalarını tamamlamak için birincil bilgi kaynaklarını kullanmalıdır. 

Araştırma İnceleme Yoluyla Öğretim Stratejisi Aşamaları

Bilimsel süreç basamakları 7 aşamadan oluşur. Öğrencilerin bu basamakları kullanması ve uygulaması sağlanır. 

  1. Problemi fark etme ve belirleme.
  2. Problemi tanımlama.
  3. Probleme ilişkin verileri toplama.
  4. Problemin çözümü için hipotezlerin kurulması.
  5. Hipotezler için verilerin toplanması.
  6. Hipotezlerin test edilmesi.
  7. Çözüme ulaşılması ve sonuçların değerlendirilmesi

Not: Eğer son aşamada çözüme ulaşılamazsa 4. aşamaya tekrar geri dönülerek yeni hipotezler kurulur. 

Araştırma İnceleme Yoluyla Öğretim konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Buluş Yoluyla Öğretim konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı