Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Basamaklı Öğretim

Basamaklı Öğretim

Basamaklı öğretim Nunley tarafından geliştirilmiş ve Bloom Taksonomisindeki hedef aşamalarına ayrılmıştır. Bloom taksonomisini kullanmış olan öğrenci merkezli ve yapılandırmacı öğretime dayanan modern bir yaklaşımdır. Öğrencilerin sahip olduğu farkları dikkate alan ve öğrencilerin seviyelerini arttırmaya çalışan bir yaklaşımdır. 

Aktif öğrenme yaklaşımında olduğu gibi öğrenciler bu yaklaşımda da öğrenmelerinin sorumluluğunu alırlar. Öğretmen burada rehber görevindedir. 

Basamaklı Öğretim Yaklaşımının Temel Özellikleri

  • Öğrenmeler 3 basamakta ve 5 aşamada meydana gelir.
  • Öğrenci merkezli bir yaklaşımdır.
  • Öğrencilerin bilişsel hedeflerinin yanı sıra ilgi ve gereksinimlerini de karşılamayı hedefler.
  • Öğrenciler arasındaki bireysel farklılıkları da ele alır.
  • Öğrencilerin hazır bulunuşlukları önemlidir. 
  • Öğrenme sürecinde görevler önemlidir. Bloom’un hedef taksonomisine göre görevler verilir. 
  • Öğrencinin öğrenme yollarını geliştirmeyi amaçlar.

Basamaklı Öğretim Basamakları

Basamaklı öğretim 3 basamaktan oluşur. Bu basamaklar C, B ve A basamaklarıdır. Bu basamaklar kolaydan zora sıralanmıştır. Kolay olan C’den daha zor olan A’ya doğru. Görev sayısı C basamağında fazlayken A basamağında azalır.

C Basamağı

Eğitim görevi belirleme basamağıdır. Bu basamakta bilme ve kavrama alanına ait hedefler vardır. Bu alanda temel kavram ve ilkeleri öğrenme, bilgiler edinme ve bilgileri yorumlama vardır. 

B Basamağı

Eğitim görevi uygulama basamağıdır. Bu basamakta uygulama alanına ait hedefler vardır. Bilgileri transfer etme ve yeni fikirler elde etme vardır. 

A Basamağı

Eğitim görevini değerlendirme basamağıdır. Analiz, sentez ve değerlendirme alanına ait hedefler vardır. Analiz ve sentez yapabilme, eleştirel düşünme ve sorgulama yapabilme becerileri kullanılır. 

Basamaklı Öğretim Aşamaları

Basamaklı öğretim kendi içinde 5 aşamaya ayrılır. Bu aşamalar hiyerarşik olarak düzenlenmiştir.

1. Aşama

Hangi görevler verilecek? Öğrencilere derste veya ünitede kazacakları hedef davranışlar sunulur ve bunların içinden istediklerini seçmeleri istenir.

2. Aşama

Öğretim programı A,B ve C düzeylerine ayrılır. Bilme ve Kavrama hedef düzeyinde olan C basamağında bilgiler elde edilir. 

3. Aşama

B basamağı düzeyinde bilgiyi anlama ve gözlem gerçekleşir. Uygulama hedef düzeyinde olan B basamağı düzeyinde bilgiler elde edilir. 

4. Aşama

A düzeyinde bilgi edinilir ve bu bilgi analiz edilir. Böylece yeni bilgi edinilmiş olur. Analiz sentez ve değerlendirme hedef düzeyinde olan A basamağından bilgiler elde edilir.

5. Aşama

Öğrencinin ortaya koyduğu ürünler öğretmen tarafından dikkate alınır ve değerlendirilir. Öğrenciyle derinlemesine görüşme yapılır ve bir karara varılır.

Basamaklı Öğretim konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Aktif Öğrenme konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı