Gelişim Psikolojisi

Bebeklik ve İlk Çocukluk Dönemi

Bebeklik ve İlk Çocukluk Dönemi

Bebeklik ve İlk Çocukluk Dönemi insan gelişimi için oldukça öneme sahip dönemlerdir. Bu dönemde gelişim için birçok kritik dönem geçirilmektedir. Bebeklik dönemi doğum öncesi dönemden sonra en hızlı gelişim dönemiyken, ilk çocukluk döneminde bu gelişim hızı yavaşlar.

Bebeklik Dönemi (0-2 Yaş)

Doğumdan sonra baş, vücudun yaklaşık olarak dörtte biri kadardır. Doğumdan önce bu oran vücudun yarısı, yetişkinlikte ise sekizde birdir. 

Beyin doğumdan itibaren hızla gelişir. Sinir sistemi oldukça hızlı bir gelişim sürecindedir. Bu dönemde hareket yeteneği edinildiğinden bebek dünyayı keşfeder ve bu beynin gelişimi için oldukça önemlidir. Yeni doğanlar bu dönemde daha çok kaba psikomotor hareketler sergilerler. Yaş arttıkça ince motor becerileri gelişim göstermektedir. 

Doğum öncesi dönemden sonra fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bebek bir yaşında doğduğunda olduğu boyun yaklaşık olarak yarısı kadar uzar. İki yaşının sonunda ise doğdukları boyun üçte ikisi kadar olurlar. Ağırlık da oldukça hızlı gelişir. Bebek ilk 6 ayda ağırlığının iki katına, bir yaşında üç katına, iki yaşının sonunda ise dört katına çıkar. 

Sinir sistemi bu dönemde gelişim ilkelerine uygun bir şekilde gelişir. İçten dışa, merkezden uçlara şekilde gelişir. Bu dönemde bebeğin kan basıncı düşüktür ancak bu altıncı haftadan sonra artmaya başlar. Kalp vücuda oranla daha büyük, yetişkinlere oranla daha hızlıdır. Bebeğin doğduktan sonra yaptığı ilk şey solunumdur.

İlk Çocukluk Dönemi (2-6 Yaş)

Bu dönemde gelişim bebeklik dönemine göre yavaşlar. Çocuk 6 yaşına geldiğinde vücut oranı büyük ölçüde yetişkinlere benzer. 3 yaşındaki çocuklar yemeklerini kendileri yiyebilir hale gelebilirler. Üç yaşında elbiselerini çıkarabilirler, dört yaşında ise hem çıkartıp hem de giyebilirler. Bu yaşlarda ayakkabılarının bağcıklarını bağlayamazlar ve ayakkabılarında sağı solu ayırt edebilecek seviyede değillerdir. 5 yaşına gelindiğinde çocuk kendi başına banyo yapabilir ancak 12 yaşına kadar yardıma gereksinimi vardır. Çocuklar 4 yaşına geldiklerinde boyama yapabilirler ve basit şekilleri taşırmadan boyayabilirler.

Bu dönemde bedensel gelişim hızı bebekliğe göre oldukça azalmıştır. Bu yavaşlama ilk çocukluk döneminden başlayarak ergenlik dönemine kadar devam eder. Altı yaşına gelindiğinde ağırlık doğumdaki ağırlığın yedi katına çıkar. Bu dönemde sinir sistemi de büyük ölçüde gelişimini tamamlar. İki yaşındayken gelişimi yetişkine göre %75 tamamlanmış olan beyin beş yaşında %90 oranına ulaşır.

Kalp atış hızı da bu dönemin sonuna doğru yetişkinlere benzer hale gelir. Kalbin büyümesi 6 yaşına kadar çok hızlıyken bu dönemin sonuna doğru yavaşlar. Solunum sisteminin gelişimi oldukça yavaştır. Ancak sindirim sistemi her şeyi sindirebilecek ölçüde gelişmiştir. 

Bu dönemdeki çocukların hareket etme ve etkinlik düzeyleri yüksektir. İlgilerini çekecek etkinlikler yapmadıkça oturmazlar ve hareket etme, koşma, tırmanma, kayma gibi hareketlilik gerektiren etkinlik ihtiyacı içindedirler. Büyük kasların gelişimi küçük kasların gelişimine oranla daha ileridedir. Bu nedenle yazma, çizme, ayakkabı bağlama vb. etkinlikleri yaparken zorlanırlar. Üç tekerlekli bisiklet sürebilirken iki tekerlekli bisikleti sürmekte zorluk çekerler. 

Çocuğun duyuları tam gelişmemiştir bu nedenle büyük cisimler ve büyük puntolu kitapları inceleyebilir. Görme organı henüz tam olarak gelişmemiştir. İpi iğne deliğinden geçirme, ipe boncuk dizme gibi gelişmiş bir görme duyusu ve ince motor becerileri isteyen işlerde yardıma ihtiyaç duyarlar.

Bebeklik ve İlk Çocukluk Dönemi konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Doğum Öncesi Dönem için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı