Genel

Bilgi Toplama ve Yayma Hizmeti

Bilgi Toplama ve Yayma Hizmeti

Bilgi toplama ve yayma hizmeti öğrencinin ihtiyaç duyduğu bilgileri toplama ve daha sonra kendisine verilmesidir. Rehber öğretmen öğrencinin ihtiyacının fark eder. Bu ihtiyaçla ilgili bilgiler edinir ve öğrencinin ihtiyacı olan bilgileri sunar. Bilgi toplama ve yayma hizmeti aşağıda açıklamalar ve örneklerle verilmiştir.

Bilgi Toplama ve Yayma

Bilgi toplama ve yayma hizmeti adından da anlaşılacağı üzere bilgileri toplama ve sunma süreçlerini içerir. Toplanan bilgiler kendi içinde üçe ayrılır. Bunlar eğitsel bilgi, kişisel sosyal bilgi ve mesleki bilgidir.

Eğitsel Bilgi

Öğrencinin eğitim yaşamı boyunca ihtiyaç duyabileceği, ders programları, okul kulları, eğitsel faaliyetler gibi eğitim ihtiyaçlarını içeren bilgilerdir. Eğitsel Rehberliğin temelini oluşturur.

Kişisel Sosyal Bilgi

Öğrencinin kişisel gelişimiyle ilgili olan bilgilerdir. Bu kişisel gelişim bedensel ve zihinsel olabilir.

Mesleki Bilgi

Meslekler hakkında tanıtıcı ve öğrencinin de kendini tanımasına yardımcı bilgileri içerir. Öğrencilerin kendi kişilik özellikleri ilgileri, yetenekleri vb. göz önünde bulundurarak meslek seçmelerine yardımcı olur.

Peki bilgi toplama ve yayma hizmeti kapsamında toplanan bilgiler neler olabilir?

Üst öğrenim kurumları hakkında bilgiler, istenilen üniversite hakkında bilgiler, istenilen bölüm hakkında bilgiler gibi bir üst kademe hakkında öğrencileri bilgilendirme hizmeti olabilir.

Eğitim olanakları hakkında bilgilendirme, öğrencilerin kendilerini tanıması ve istedikleri bölüme geçmeleri için çalışmalar yapma, öğrencilerin kendi eğitimleri için doğru seçimler yapmasına yardımcı olmak da bu kapsamda değerlendirilebilir.

Meslekler hakkında bilgiler. Öğrencinin merak ettiği iş koşulları, mesai koşulları, mesleklerin maddi getirisi, mesleklerin gerektirdiği ön koşullar gibi mesleki hayata hazırlama çalışmaları bu hizmet kapsamında değerlendirilir. İstihdam hakkında da doğru bilgiler vermek öğrencilerin tüm yaşamını etkileyecek olan bilgilerdir.

Okul içerisindeki eğitimsel faaliyetler hakkında bilgilendirme. Örneğin eğitsel kollar ve hafta sonu yapılan destek kursları hakkında bilgi toplama ve yayma bu kapsamda değerlendirilebilir.

Okula bir konuşmacı davet edip kendi mesleği hakkında diğer öğrencilere bilgi vermesini sağlamak da bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu konuşmacının öğrencilerin ilgilendikleri bir meslekten olması önemlidir.

Bilgi toplama ve yayma hizmeti konusu burada sona erdi.

Diğer rehberlik ve özel eğitim konularını görmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı