Rehberlik ve Özel Eğitim

Bilişsel Yaklaşım

Bilişsel Yaklaşım

Bilişsel Yaklaşım Aaron Beck tarafından temsil edilen bir psikolojik danışma yaklaşımıdır. Bilişsel Yaklaşım kendi içinde üçe ayrılır.

Bunlar

  • Gestalt Yaklaşımı
  • Akılcı Duygusal Yaklaşım
  • Gerçeklik Terapisidir.

Bilişsel Yaklaşıma göre davranışların temelinde kişinin zihinsel süreçleri yatar. Davranışı değiştirmek için zihni değiştirmek gerekir. Bilişsel yaklaşım teknikleri çeşitli tekniklerden oluşur.

Bilişsel Yaklaşım Akımları

Gestalt Yaklaşımı

Gestalt Fritz Perls tarafından ortaya atılmış bir yaklaşımdır. Gestalt Almancada bütün anlamına gelmektedir. Gestalt yaklaşımına göre bütün kendini oluşturan parçaların toplamından daha farklı bir şeydir. İnsan bütün olarak çalışır ve bütünlüğü sever. Bu nedenle yarım kalan işler tamamlanmalıdır. Yarım kalan işler insanın ruh sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle bu yarım kalan işler tamamlanmalıdır.

Gestalt yaklaşımına göre şimdi ve burada oldukça önemlidir. Bu kuramın temelinde şimdi ve burada olma vardır. Geçmiş veya gelecekte değil ancak şimdide olmak oldukça önemlidir.

Diğer ayrıntılı Gestalt yaklaşım teknikleri için tıklayın.

Akılcı Duygusal Yaklaşım

Akılcı Duygusal Yaklaşım Albert Ellis tarafından ortaya atılan bir yaklaşımdır. Akılcı duygusal yaklaşıma göre insanlar hem akılcı düşünebilmekte hem de akıl dışı şekilde düşünebilmektedirler. Bu düşünme biçimleri duyguları etkilemekte ve duygular da en nihayetinde ruhsal durumumuz üzerinde çok büyük etkiye sahip olmaktadır. Ellis bu döngüye ABC Modeli adını vermiştir.

ABC modeline göre A (Olay) – B (Duygular, inançlar) – C (Sonuç) ifade etmektedir. Bu modele göre A B’yi ve B de C’yi etkilemektedir. Önce bir olay yaşanmakta, birey bu olaya karşı duygular ve inançlar geliştirmektedir. Bu inançlar akılcı veya akıldışı olabilmektedir. Görüldüğü gibi sonucu etkileyen şey kişinin akılcı veya akıl dışı inançlarıdır. Bu nedenle Akılcı Duygusal Yaklaşımın temel amacı bu akılcı olmayan inanış ve duyguları akılcı olanları ile değiştirmektir.

Akılcı Duygusal Yaklaşımla ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gerçeklik Kuramı

Gerçeklik Kuramının kurucusu William Glasser’dir. Glasser’şn görüşleri Gerçeklik Kuramının ana hatlarını oluşturur. Bu kuramın temel amacı bireyin başarılı bir kimlik edinmesini sağlamak ve çevresini kontrol edebilmesini sağlamaktır.

Kişi kendine ilişkin başarılı veya başarısız olduğunu düşündüğü bir kimlik geliştirir. İnsanlar başkalarıyla iyi ilişkiler geliştirmeye, sorumlu davranmaya eğimlidir. Bu kişiliğin gelişmeye olan yatkınlığıyla açıklanabilir.

İnsan sorumluluk almalıdır. Gerçeklik Terapisi bireyi sorumluluk alması için destekler. Bireyin kendi davranışlarının sorumluluğunu alması ve seçimler yapması oldukça önemlidir.

Gerçeklik kuramı tekniklerini ayrıntılı olarak görmek için tıklayın.

Bilişsel Yaklaşım konusu burada sona erdi.

Diğer Rehberlik ve Özel Eğitim Konuları için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı