Genel

Bireyi Tanıma Hizmeti

Bireyi Tanıma Hizmeti

Bireyi tanıma hizmeti okullarda öğrenciyi tanıma ve öğrenci hakkında bilgi edinme amaçlı yapılan hizmetleri ifade eder. Bireyi tanıma hizmetleri verilirken uyulması gereken birçok nokta vardır. Bireyi tanıma hizmetinin ilkeleri ve açıklamaları aşağıda verilmiştir.

Bireyi Tanıma

Bireyi tanıma hizmetinin en temel amacı bireyin kendisini tanımasını sağlamaktır. Bu hizmetlerin amacı form uygulamak ve bunları kaldırıp hiç kullanmamak değildir. Bireyi tanımak bireyin kendisini tanımasına yardımcı olmalı, böylece birey kendisinin diğerlerinden olan farklılıklarını görebilmeli, kendini daha iyi tanıyabilmeli ve böylece gelişimini iyi yönde ilerletebilir.

Bireyi tanıma hizmeti için kullanılabilecek birçok test ve test dışı teknik vardır. Bunlar kişilik testi, ilgi envanteri, yetenek testi, başarı testi ve gözlem, görüşme, arzu listesi, otobiyografi, problem tarama listesi, sosyometri gibi tekniklerdir. Bu tekniklerden bazıları işin uzmanları tarafından uygulanması gereken uzmanlık isteyen tekniklerdir.

Bu teknik ve araçlar öğrencinin birçok yönden tanınmasını sağlayacaktır. Üstte de yazıldığı gibi öğrencinin kendisini tanımasını sağlayacaktır ancak sadece bunla da kalmayacaktır. Rehberlik hizmetlerinin planlanmasında bir çerçeve görevi görecek ve okulun rehberlik ihtiyacını da ortaya çıkaracaktır. Böylece bu tekniklerden alınan sonuçlarla öğrencilere uygun bir rehberlik programı hazırlanabilecektir.

Bireyi Tanıma Hizmeti İlkeleri

  • Kullanılmayacak olan bireyi tanıma teknikleri uygulanmamalıdır.
  • Bireyi tanımak için sadece bir teknik yeterli değildir.
  • Bireyi her açından tanınmaya çalışılmalıdır.
  • Elde edilen veriler değerlendirilirken bilimsel kurallara uyulmalıdır.
  • Bireyi tanıma sürekli olmalıdır. Bireyin yaşamının sadece bir döneminde değil her döneminde uygulanmalıdır.
  • Bireyi tanıma teknikleri uygulanmadan önce bu teknikler bir amaç doğrultusunda uygulanmalıdır.
  • Bireyi tanıma teknikleri amaç değil araç olmalıdır. Bu teknikler amaç olmamalıdır. Bireyi tanımak için bir araç olarak görülmelidir.
  • Bireyi tanıma teknikleri birbirleriyle bütün içinde değerlendirilmedir. Yani bir teknikten alınan sonuç değerlendirilirken diğer tekniklerden elde edilen sonuçlar da göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Elde edilen bilgilerin gizliliği sağlanmalıdır. Bireyin rızası olmadan diğer kişi, kurum ve kuruluşlarla paylaşılmamalıdır.
  • Bireyi tanıma teknikleri uygulanmadan önce birey bu durumdan haberdar edilmelidir.

Bireyi Tanıma Hizmeti konusu burada sona erdi.

Diğer Rehberlik ve Özel Eğitim konuları için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı