Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Bireyselleştirilmiş Öğretim – Keller Planı

Bireyselleştirilmiş Öğretim - Keller Planı

Bireyselleştirilmiş Öğretim modeli Keller tarafından ortaya atılmıştır. Keller Carrol’un Okulda Öğrenme Modelinden etkilenerek bu modeli geliştirmiştir. Öğrencilerin bazı konuları kendileri öğrenmek istediklerinde kullanılır. Adından da anlaşılacağı üzere bireyselleştirilmiş bir öğretim planı sunar. Bireyler arasındaki farklılıkları kabul eder. Bireyselleştirilmiş Öğretim öğrenci merkezli bir yaklaşımdır.

Temel Özellikleri

Kalabalık sınıflarda herkesin aynı anda öğrenmesi imkansızdır. Herkesin öğrenme hızı farklıdır ve bu öğrencilerin aynı anda öğrenmelerini engeller. Bu nedenle öğrencilerin her birinin kendi hızına göre öğrenmesi bu sorunu çözecektir. Öğretim hizmeti tüm sınıfa yönelik birden sunulmamalı, 3-5 kişiden oluşan homojen gruplarda sunulmalıdır. Kuramı Keller geliştirdiğinden ve öğrencileri homojen gruplara ayırdığından “Keller bir yana körler bir yana” şeklinde kodlanabilir. Her öğrenci bu durumda kendi düzeyine göre öğrenmektedir. 

Öğrenciler gruplar oluştursa da her öğrenciye bireysel ödev ve bireysel çalışmalar verilir. Sınıf dışında da öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için ek çalışmalar verilebilir.

Oluşturulan bu gruplarda bulunan öğrenciler öğrenme hızı ve öğrenme düzeyi farklı olan ancak ilgi ve ihtiyaçları aynı olan öğrenciler olmalıdır. Örneğin 20 kişilik bir sınıf 5 kişiden oluşan 4 gruba ayrılır ve her öğrenciye bireysel bir ödev verilir. 

Bireyselleştirilmiş Öğretim Grup Çalışmaları

Dönüşümlü Günlük Çalışmalar

Bu grup çalışmasında bir konuda çok iyi olan bir öğrenci tarafından bir grup kurulur. O gruba kendini o konuda eksik hisseden öğrenciler katılır ve kendini geliştirmeye çalışır.Değişik etkinlikler yaptırılarak öğrencilerin daha iyi öğrenmesi ağlanmaya çalışılır.  Adının dönüşümlü grup çalışmaları olmasının sebebi grupların her gün yenilenmesi ve uzman öğrencinin de değişebilmesindendir. 

Beceri Geliştirme Grupları

Sınıf içerisinde 5 grup oluşturulur. Bu grupların 4’ü temel becerileri geliştirmek için, diğeri ise öğrencileri yönlendirmek için çalışır. Temel olarak üzerinde durulan konu becerilerdir.

Planlı Grup Çalışmaları

Öğrencilerin bir öğretim yılı içerisinde kazanmaları gereken becerileri planlı bir şekilde grup çalışmalarına katılarak edinmeleridir. Öğrencilerin bir eğitim planı vardır ve hedeflerine bu plana bağlı kalarak grup çalışmaları içerisinde ulaşırlar.

Düzey Geliştirme Çalışmaları

Öğrencilerin sahip oldukları bilgi düzeyleri belirlenir. Bunun için hazırbulunuşluk düzeylerini ölçen yeterlilik testleri uygulanır. Öğrenciler aldıkları puanlara göre gruplara ayrılırlar. Her grubun sahip olduğu düzey geliştirmeye çalışılır ve sahip oldukları düzeye göre etkinlikler yapılır. 

Bireyselleştirilmiş Öğretim – Keller Planı konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Okulda Öğretim Modeli için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı