Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Buluş Yoluyla Öğretim

Buluş Yoluyla Öğretim

Bruner tarafından geliştirilen buluş yoluyla öğretim stratejisi bilişsel kuramı temele alan bir stratejidir. Öğrencilerin kavramlara, ilkelere ve tanımlara kendilerinin ulaşmasını sağlar. Öğrenci aktiftir ve öğretmen öğrenciye kavram ve genellemelere kolaylıkla ulaşabileceği uyarıcıları vermekle sorumludur. Öğretmen rehber öğrenci ise bulan kişi konumundadır.

Temel Özellikleri

Öğrenci merkezli bir yaklaşımdır. Öğretmen rehber konumunda iken öğrenci bilgilere ulaşan aktif bir konumdadır. Öğretmen sorduğu sorularla öğrenciyi yönlendirirken öğrenci öğretmenin rehberliğinde keşfeden konumundadır.

Örneklerden yola çıkılarak öğrencinin temel kavram, ilke ve genellemelere ulaşması sağlanır. Öğrenciler ayrıca öğrendiklerini yeni örnek durumlarında kullandıklarından transfer edebilme becerisini de geliştirir. Bu şekilde zihinsel beceriler kazanılır ve öğrenciler geleceğe hazırlanır. 

Bilişsel alanın kavrama ve üzerindeki hedeflerin kazanılmasını sağlamaya çalışır. Öğrencilerin aktif olmasını sağladığı için öğrenmelerin de kalıcı olmasını sağlar.

İçerik basitten karmaşığa ilkesine göre düzenlenir. 

Öğretilirken tümevarım yöntemi kullanılır. Önce örnekler verilir. Öğrenciler bu örneklerden yola çıkarak genel kavramlara ulaşırlar. Bu nedenle örneklerin kaliteli ve öğrencileri sonuca götürecek nitelikte olması gereklidir. 

Öğrenciler motive edilmeye çalışılır. Öğrencilere içsel pekiştireçler verilerek öğrenme motivasyonunun arttırılması sağlanır. Öğrencilere çevreyi kontrol etmenin ve keşfin hazzını verdiği için güdüleyici bir etkiye sağlanır. Öğrencilerin özgüven duygularının gelişimi desteklenir.

Öğrencilerin kavram, genelleme ve ilkeleri keşfetmesi sağlanır. Öğretmen zıt örnek ve sorular sorarak öğrencide bilişsel dengesizlik yaratır. Bu bilişsel dengesizlik öğrencinin dengeye kavuşmak istemesine ve daha sonra öğretmenin yardımıyla doğru bilgilere ulaşmasıyla sona erer. 

Buluş Yoluyla Öğretim Aşamaları

  1. Öğretmen örnek verir.
  2. Öğrenci örneği açıklar, tanımlar.
  3. Öğretmen başka bir örnek verir.
  4. Öğrenci yeni örneği tanımlar ve ilk verilen ve yeni örneği karşılaştırır. 
  5. Öğretmen alakalı veya alakasız, ilgili veya ilgisiz örnek ve durumlar verir. 
  6. Öğrenci bunları karşılaştırır, benzerlik ve farklılıkları ortaya koyar.
  7. Öğretmen öğrencilerin doğru tespitlerini vurgular ve tanımları keşfetmelerine yardımcı olur. 
  8. Öğrenci kavram, ilke ve genellemelere öğretmeninin de yardımıyla ulaşmış olur. 
  9. Öğrenci ulaştığı tanımlarla ilgili yeni örnekler verir. 

Buluş Yoluyla Öğretim konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Sunuş Yoluyla Öğretim konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı