Rehberlik ve Özel Eğitim

Davranışçı Yaklaşım

Davranışçı yaklaşım

Davranışçı yaklaşım insan zihninin boş bir levha şeklinde dünyaya geldiğini savunan bir psikolojik danışma yaklaşımıdır. Davranışçı yaklaşımın öncüleri Watson, Pavlov, Bandura ve Skinner’dir. Aşağıda davranışçı yaklaşım hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Davranışçı Yaklaşımın Temel Özellikleri

Bu yaklaşıma göre insan ne iyi ne kötüdür. Yani insana olan bakış açısı nötr’dür. Yukarıda da belirtildiği gibi insan zihni doğduğunda boş bir levha gibidir. Bu anlayışa tabula rasa da denilir. Tabula rasayı ortaya atan kişi John Locke’dur. Bu nedenle kişiliği belirleyen davranışların tümü çevre tarafından öğretilir.

Davranışların öğrenildiğini savunun davranışçı kurama göre kişiliği en çok etkileyen faktör çevredir. Bu nedenle insanın kişiliğinin ve sorunlarının belirleyicisi çevredir. Davranışçı kuram geleneksel eğitim tanımı olan istendik davranışları kazandırma amacını güder. Bu nedenle kişiye istendik davranışların öğretilmesi ana amaçtır. Psikolojik Danışmada da bu amaçlanır.

Davranışçı kuram insana mekanik bir bakış açısıyla bakar. Eğer çevre kontrol altında tutulursa kişi istenildiği gibi yönlendirilebilir anlayışı hakimdir. John Watson’un şu sözü de davranışçı yaklaşımı özetler niteliktedir.

“Bana eğitmem ve büyütmek için sağlıklı, iyi yapılanmış bir düzine çocuk verin. Atalarının mesleği ve ırkı ne olursa olsun ben onların yeteneklerine, eğilimlerine, meziyetlerine, yatkınlıklarına aldırmaksızın, onlardan size, kendi seçimime göre doktor, avukat hatta dilenci ve hırsız yapayım.”

John Broadus Watson

İstendik davranışların öğretilmesi için de bazı davranışçı kuramlardan yararlanılır. Bunlar edimsel koşullanma ve klasik koşullanma başta olmak üzere birçok davranışçı kuramdır.

Davranışçı kuramın kullandığı birçok teknik vardır. Bunlar öğrenme psikolojisi başlığında ayrıntılı olarak verilmiştir.

Bu tekniklere ayrıntı olmadan özet şeklinde bakmak isterseniz de Davranışçı Yaklaşım Teknikleri konusunu ziyaret edebilirsiniz.

Davranışçı yaklaşım konusu burada sona erdi.

Diğer Rehberlik ve Özel Eğitim konuları için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı