Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Deney Yöntemi

Deney Yöntemi

Deney yöntemi öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrendiği aynı zamanda bilimsel gerçeklerin ispatını yapmak için kullanılan bir yöntemdir. Hipotezleri sınamak için de kullanılır. Öğrenci merkezli ve uygulama ve üzeri hedef alanlarının uygulama alanının bulunduğu bir öğretim yöntemidir. Deneyi öğretmen yaparsa ispat için, öğrenci yaparsa yaparak yaşayarak öğrenmek için yapılmış demektir. 

Deney Yöntemi Temel Özellikleri 

Üst düzey zihinsel becerilerin yanı sıra psikomotor becerilerin gelişmesini sağlar. Yaparak yaşayarak öğrenmelerin getirdiği faydalardan biri de öğrenenlerin somutlaştırılmasıdır. Öğrenciler bilgiyi ilk elden, kendileri yaparak, somut bir şekilde alırlar. 

Öğrenciler hipotezleri test edebilirler. Böylece sadece bilgileri ispat değil, aynı zamanda yeni bilgiler yaratma şansı da doğar. Öğrenci yeni bilgiler keşfedebilir. 

Öğrenciler neden-sonuç ilişkisini kolaylıkla kurabilirler. Neden-sonuç ilişkisini doğuracak ola gözlerinin önünde somut bir şekilde gerçekleşir. 

Öğrencilerin bilimsel düşünme becerileri gelişir. Öğrencilerin bilime olan merakı gelişir. Hipotezlerin nasıl test edileceği öğrenilmiş olur. Olaylar ve olgular arasındaki ilişkiler bilimsel düşünme becerileri ile somutlaştırılır. Öğrenciler zihinsel becerileri gelişir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey ise deney yapılırken basitten karmaşığa şeklinde bir yol izlenmeli, öğretilecekler karmaşık bir şekillde değil, basit bir şekilde ele alınmalıdır.  

Öğrencilere deney sırasında sorular sorulmalı ve açıklamalar yapılmalıdır. Öğretmen öğrencilerle deney sırasında etkileşim içinde bulunmalıdır. Dersin sonunda öğrencilerle beraber deneyin sonu tartışılmalıdır. 

Birçok duyu organına hitap ettiği için öğrenmeler daha kalıcı olur. Konu işlenirken öğrencinin ne kadar fazla duyu organına hitap edilirse, öğrenmelerin kalıcılığı o kadar fazla olur. 

Öğretmen deneyi planlamalıdır. Deneye başlamadan önce ne yapılacağını önceden planlamalı ve yapılacak yerdeki organizasyonları tamamlamalıdır. Güvenlik önlemleri alınmalı ve deneyin en etkili olacağı “U” oturma düzeni sağlanmalıdır. Öğrenciler ise deneye katıldıktan sonra deney hakkında rapor tutmalıdırlar. 

Deney Öncesi Yapılacak Plan

Deney öncesi öğretmenin bir plan hazırlaması gerekir. Bu planın içinde;

  • Deneyin amacı
  • Süre
  • Materyaller
  • İşlem Basamakları
  • Açıklamalar
  • Sorulacak Sorular
  • Sonuç
  • Öğrencilerin Sonuç Raporu

Gösteri Deneyi: Deneyin öğrenciler için tehlikeli olması, aşırı maliyetli olması veya başka nedenlerden dolayı sadece öğretmenin yapabileceği, öğrencilerin ise izlediği deneylere gösteri deneyi denir. 

Deney Yöntemi konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Problem Çözme konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı