Gelişim Psikolojisi

Dil Gelişimi Dönemleri

Dil Gelişimi Dönemleri

Dil gelişimi dönemleri toplam olarak 6 dönemden oluşur. Ağlama, babıldama, cıvıldama, tek sözcük evresi, telegrafik konuşma ve ilk gramer evreleri dil gelişimi dönemleri arasında gösterilebilir.

Ağlama (0-2 Ay)

Bebekler sağlıklı doğumun ardından ağlamaya başlarlar. Ağlama tek çıkarabildikleri sestir. Ancak bebekler işitme için gerekli donanımlara sahiptirler. Bebekler işittikleri sesleri tanır ve ayırt edebilir. Dil Gelişimi Dönemleri arasında ilk dönemdir.

Babıldama (2-6 Ay)

Bu dönemin diğer adı Agulama dönemidir. Bebeklerin doğumdan sonraki ikinci ay ile altıncı ay arasında çıkarlıkları anlamsız sesler vardır. Bunlar “aaaa”, “eee” gibi ünlülerlden oluşan anlamsız seslerdir. Bebekler daha birçok anlamsız ses çıkartabilirler. Bu dönemde sağır bebekler de bu sesleri çıkartabilirler. Bu nedenle bu dönemin doğuştan geldiği bilinmektedir. 

Cıvıldama (6-12 Ay)

Bu dönem dil öncesi dönemin son evresidir. Yani bu dönemden sonra çocuklar yavaş yavaş konuşmayı öğrenirler. Ancak bu dönemde bebekler önceden öğrendikleri sesli harf çıkarmayı biraz daha geliştirirler. Sesleri çıkarırken dudaklarını ve dişlerini de kullanmaya başlarlar. Bebekler çevreden duydukları sesleri de çıkarmaya çalışırlar. 

Tek Sözcük Evresi (12-18 Ay)

Çocuklar bu dönemin başlarında ilk anlamlı sözcüklerini söylemeye başlarlar. On beş aylık oldukları zaman kelime kapasiteleri 10-12 sözcük civarındadır. Öğrenme kapasitesi giderek artar. Çocuklar bu sınırlı kapasitede olan kelimelerle birden çok şey anlatmaya çalışırlar. Örneğin mama kelimesini yemek yemek için, su içmek için cümlelerinin yerine kullanır. Çocuklar ilk defa kullanılan dili konuşmaya başlarlar. Bu nedenle bu dönem kritik bir dönemdir. Dil gelişimi için birçok önemli özellik bu dönemde edinilir.

Telegrafik Konuşma (18-24 Ay)

Çocuklar iki yaşından itibaren cümle kurmaya başlarlar. Bu cümleler genel olarak özne, nesne ve yüklemden oluşan basit yapılı cümlelerdir. Bu cümlelerde ek kullanılmaz. Örneğin “baba bana oyuncak al” cümlesi yerine “baba oyuncak” denir. Çocuklar isteklerini iki veya üç kelimeyle kurdukları cümlelerle anlatırlar.

İlk Gramer Evresi (24-60 Ay)

24. aydan itibaren çocukların dili öğrenme hızları giderek artmaya devam eder. Özellikle 30. aydan itibaren oldukça hızlanır ve bu dönem kritik bir dönem halini alır. Çocuklar artık karmaşık cümleler kurabilir, kelimelere ekler yükleyebilirler. Cümlelere zaman anlamı katabilir, soru cümleleri oluşturabilirler. Zaman zaman hatalar yapsalar da genel olarak kurdukları cümleler anlatmak istediklerini ifade etmek için oldukça yeterli düzeydedir. Örneğin önceki düzeyde “baba oyuncak” diyen çocuk bu dönemde “baba bana oyuncak al lütfen” diyebilir.

Dil Gelişimi Dönemleri konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Dil Gelişimi Kavramları için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı