Gelişim Psikolojisi

Doğum Öncesi Dönem

Doğum Öncesi Dönem

Bu dönemde fiziksel gelişim hızı oldukça yüksektir. Ancak bu dönemdeki fiziksel gelişim hızı doğrudan gözlenememektedir. Teknolojik aletlerin yardımıyla gelişimler izlenebilmektedir. Doğum öncesi dönem, spermin yumurta hücresi buluşması olarak da tanımlanan döllenmeyle başlar ve normal olarak kabul edilen 38 haftanın sonunda bebeğin dünyaya gelmesiyle son bulur. Bu dönem fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönem üç bölüme ayrılır; Dölüt, Embriyo ve Fetüs Evreleri.

Dölüt Evresi (0-2 Hafta)

Dölüt evresi  erkek sperminin kadının yumurta hücresiyle birleşmesi ile başlar. Bu birleşme kadının yumurtalığını rahime bağlayan fallop adı verilen boruda gerçekleşir. Bu birleşmenin sonucunda oluşan ve fallop borusunda bulunan döllenmiş yumurta hücresine ise zigot adı verilir. 

Zigot, fallop borusundan rahime doğru ilerler. Bu ilerleme sırasında hücreler oldukça hızlı bir şekilde çoğalır ve çoğalan hücreler top haline gelip “blastosist” adını alır. 

Blastosist hücreleri hücreleri rahime ulaştıklarında da bölünmeyi ve çoğalmayı sürdürür. Bu şekilde blastosist hücreleri rahim çeperine aşılanır. Bu evre iki haftanın sonunda sona erer.

Embriyo Evresi (2-8 Hafta)

Bu evre 2. haftadan başlayarak 8. haftanın sonuna kadar sürmektedir.

Blastosist bu dönemde Embriyo olarak adlandırılır. Embriyo göbek kordonuyla annenin anneye bağlanır ve oldukça hızlı olan gelişim süreci bu bağlanma sonucunda başlar.

Bazı doku tabakalarının gelişimiyle organların şekli ortaya çıkmaya ve gelişmeye başlar. Bu nedenle bu evre bir kritik dönemdir ve alınacak herhangi bir hasarın telafisi olmayabilir.

Bu dönemde sinir sistemi, kollar, bacaklar ve kalp olgunlaşmaya başlar.

Embriyo evresinin sonunda bebeğin vücudunun büyük bir çoğunluğu oluşmuş olur. Embriyo daha çok insan görünümünü alır.

Fetüs Evresi (8-38 Hafta)

Bu evre 8. haftadan başlayarak gebeliğin sonuna kadar devam eden süredir. Bu dönemde ana karnındaki bebek Fetüs olarak adlandırılır. Embriyo döneminde başlayan gelişimler devam eder ve büyüme devam eder. 

Bu dönemde beyinde birçok gelişim meydana gelir. Birçok refleks gelişir. Kalp atışı düzenli hale gelir ve ebeveynler tarafından duyulabilecek seviyededir. Dördüncü ve beşinci aylarda bebeğin vücut yapısı tamamlanır, yüz belirgindir ve cinsel organlardan bebeğin cinsiyeti teknolojik aletler yardımıyla öğrenilebilir. Beşinci ayın sonunda artık fetüs uyarıcılara karşı duyarlı, davranış biçimleri edinmiş, vücut yapısı temel şeklini almış hale gelir. Beşinci aydan doğuma kadar bu özellikler gelişmeye devam eder.

Doğum Öncesi Dönem konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Gelişim Görevleri Kuramı (Havinghurst) konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı