Öğrenme Psikolojisi

Edimsel Koşullanma

edimsel koşullanma

Skinner tarafından ortaya atılmıştır. Organizmanın gerçekleştirdiği bir davranışın pekiştirildikten sonra tekrar yapılma olasılığının arttırılmasıyla ilişkilidir. Klasik koşullanma uyarıcılar tarafından kontrol edilirken edimsel koşullanma davranışın sonuçları tarafından kontrol edilir.

Edimsel Koşullanma İlkeleri

  • Organizmanın davranışlarının çoğu bilinçlidir. Pekiştireçler sonucunda şekillenir.
  • Davranış uyaran olmadan ortaya çıkar ancak sonuçları tarafından kontrol edilir.
  • Organizma kendini cezadan kurtaran ve ödüle götüren davranışları daha sık tekrarlar.
  • Davranışı devam ettiren şey davranışın sonuçlarıdır.

Edimsel Davranış

Herhangi bir uyarıcı olmadan ortaya çıkan ve sonuçları tarafından kontrol edilen davranışlara denir. Önce davranış gerçekleştirilir. Daha sonra bu davranışa göre ceza veya ödül verilir. Böylece davranışın tekrar gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği organizma tarafından belirlenir. Sonuçlarından etkilenen bu davranışlara edimsel davranış denir.

Edimsel Koşullanma

Organizmanın kendiliğinden ortaya koyduğu bu davranışlar ödüllendirilir veya cezalandırılır. Ödüllendirilen davranışlar tekrar ortaya çıkma eğilimi gösterirken cezalandırılan davranışlar tekrar ortaya çıkma eğilimi göstermezler. Görmezden gelinen davranışlar ise sönme eğilimi gösterirler.

Örnek: Fizik sınavına çalışan ve yüksek bir not alan bir öğrenci ödüllendirilmiş olmaktadır. Bu öğrenci bir sonraki seferde de daha çok çalışacaktır. Buna edimsel koşullanma denir.

Edim davranış demektir. Edimin yani davranışın artmasını veya azalmasını sağlayan da edimin sonuçlarıdır.

Ahmet top oynarken okulun camını kırdı (Edim, davranış) ve okul müdürü ona kızdı (ceza). Böylece Ahmet top oynamayı kesti.

Skinner hakkında daha çok bilgiyi şu adresten bulabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı