Genel

Feminist Yaklaşım Teknikleri

Feminist Yaklaşım Teknikleri

Feminist yaklaşım Laura Brown gibi birçok feminist aktivistin katkılarıyla oluşmuş bir yaklaşımdır. Feminist Yaklaşım Tekniklerini aşağıda açıklamaları ve örnekleriyle birlikte bulabilirsiniz.

Temel Feminist Yaklaşım Teknikleri

Cinsiyet Rolü Analizi

Danışanlar, kadın ve erkek davranışlarını kültürel kurallar bakımından ve bu kuralların onların rahatsızlığı ile nasıl ilişkili olduğunu incelerken, onlara destek olur. Sosyalleşme sürecinin zararını en aza indirmek için, bu süreçlerin danışanın şu andaki davranışlarıyla nasıl ilişkili olduğu tartışılır.

Örnek: Serpil, kendisine şiddet gösteren eşinden dolayı artık dayanamadığını ve evliliğini sonlandırmak istediğini fakat bunu yapmakta güçlük çektiğini belirtmektedir. Danışmanı ise Serpil’ in bu düşüncesinin baskın kültür tarafından pekiştirilen geleneksel cinsiyet rollerini abartmasına dayandığını ve bunun nereden kaynaklandığını anlayabilmesi için ona rehberlik eder. Aynı zamanda Serpil’in ailesinin geleneksel bir toplumda yetiştiğinin, onun değerlerinin ne olduğunu da birlikte keşfederler. Bu etkilerin Serpil’in kendine bakışını ve davranışını nasıl şekillendirdiğini, onun davranışının patolojik olmadığını inceleyerek görürler.

Kendini Açma

Terapi sürecinde danışan psikolojik danışman ilişkisini dengelemek, kadın deneyimlerini normalleştirmek, danışanı güçlendirmek ve bilgi verme için kullanılır. Terapistin kendini açması, onun kendisinin herhangi bir ihtiyacını tatmin etmek yerine daha çok danışanın yararına olmalıdır.

Örnek: Kilolarından dolayı kendini çirkin hisseden Seda’yaterapisti doğumdan sonra aldığı kilolardan kurtulamadığını söyleyerek, toplumun zayıflık standardına uymasa da bedeniyle barışık bir kadın olduğunu söylemesi.

Atılganlık Eğitimi

Kadınlara kültürel olarak onaylanmış girişken olmayan davranışları terketmelerini öğretmek için geliştirilmiştir. Atılganlık eğitimi ile bireye nerede, nasıl ve ne yaparak atılganca davranacağı öğretilir. Böylelikle birey atılgan, saldırgan davranışlarını ayırt eder. Başkalarının olduğu kadar kendi haklarını da tanır, kabul eder ve saygı duyar. Heyecanını kontrol eder. Etkili kişiler arası ilişkilerini geliştirir. Anlamlı ve yakın ilişkiler geliştirir.  Düşünce duygu ve inanışlarını etkili bir şekilde ifade eder.

Feminist Yaklaşım Teknikleri konusu burada sona erdi.

Diğer yaklaşımların tekniklerini görmek için tıklayın.

Feminist terapi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Kaynaklar

Murdock, N. L. (2013). Psikolojik Danışma ve Psikoterapi Kuramları ( F. Akkoyun, Çev.). Ankara: Nobel.

Gerrig, R. J. ve Zimbardo, P. G. (2013). Psikolojiye Giriş Psikoloji ve Yaşam ( G. Sart, Çev.). Ankara: Nobel.

Gladding, S. T. (2013). Psikolojik Danışma (N. V. Acar, Çev.). Ankara: Nobel.

Hackey, H. ve Cormier S. (2008). Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri: Psikolojik Yardım Süreci El Kitabı (T. Ergene, S. S. Aydemir Çev.). Ankara: Mentis Yayıncılık. (Orijinal eser 2005 yılında basılmıştır.)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı