Gelişim Psikolojisi

Gelişim Kuramının Öncüleri ve Gelişim Süreçleri

gelişim kuramı

Gelişim Psikolojisi için giriş niteliğinde olan Gelişim Kuramı Öncüleri -Gelişim Süreçleri konu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gelişim Kuramı’nın Öncüleri

John Locke (Emprizm, Deneycilik)

John locke, çocukların zihnini boş levha (tabula rasa) olarak görmüş, çevreden gelen uyarıcıların ise bu levhanın üzerine yazıldığını savunmuştur. Çevre zihinsel yapıyı şekillendirir. Bu şekillendirme ise çocuğun erken yaşlarında çok daha etkilidir. 

📌Unutma: Jhon Locke >>> Tabula rasa

Locke’un gelişim kuramı , eğitimin çocuğun sahip olduğu bu boş levhayı istendik şekilde biçimlendirmek ve çocuğa özdenetim becerileri sağlamak olduğunu söyler. Bunların kazandırılmasında ödül ve ceza kullanılmasının sakıncası yoktur. Ancak buradaki ceza fikisel ceza olarak algılanmamalıdır. Locke, fiziksel cezaya karşı olduğunu ifade etmiştir. 

Jean J. Rousseau (Natüralizm)

Rousseau’ya göre gelişim biyolojik temelli bir kavramdır. Bu biyolojik temelli gelişimin sahip olduğu bir plan, takvim vardır. Biyolojik görüş ile Rousseau çevresel etmenlerin gelişimde etkili olmadığını, gelişimin içten gelen bir kavram olduğunu belirtmiştir.

🔎 Ona göre çocuk, Locke’un savunduğu gibi istenildiği gibi şekillendirilebilen bir varlık değil aksine kendi doğal planlarına bağlı olarak büyüyen ve öğrenen varlıklardır.

Bu planlamaya ise doğa planlaması adını vermiştir. Rousseau’ya göre gelişimde çeşitli dönemler vardır. Dönem kavramını ilk defa ortaya atan kişidir.

Rousseau öğrenci merkezli  eğitimi ilk defa ortaya atan ve savunan kişidir. 

Gessel

Olgunlaşma kavramını geliştiren ve bununla ilgili kapsamlı çalışma gerçekleştiren ilk kişidir.

📌Gelişim belli bir plan dahilinde ardışıklama ile oluşur. Örneğin baştan ayağa, içten dışa bir gelişim sırası vardır.

Bu nedenle Gessel çocukların gelişimi tamamlanmadan önce eğitim verilmesine karşıdır. Çocuk gelişim görevlerini ancak hazır olduğu zaman yerine getirebilir.

Gelişim Süreçleri

Biyolojik Süreçler

Bedensel olarak meydana gelen olgunlaşma, büyüme gibi kavramları içerir. Beynin, vücudun gelişmesi, boy artışı gibi değişimler bu süreç kapsamındadır. 

Bilişsel Süreçler

Zihinsel meydana gelen değişiklikleri içeren gelişim sürecidir. Bu değişiklikler düşünme, algılama, akıl yürütme gibi becerileri içeren konulardır. Bilişsel gelişim alanının içerdiği konuları da inceler.

Psikososyal Süreçler

Bireyler arası ilişkilerde, kişilikteki ve duygulardaki değişimi içeren süreçtir. Motivasyon, güdülenme, özgüven gibi kavramları içerir. Psikososyal gelişim alanına giren konuları da içerir.


Gelişim Kuramı Öncüleri -Gelişim Süreçleri konusu burada sona ermiştir.

Bir önceki konu olan Psikolojide Temel Yaklaşımlar Konusu için tıklayın

Bir sonraki konu olan Gelişimin Temel Kavramları konusu için tıklayın

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı