Gelişim Psikolojisi

Gelişimin Temel Kavramları

Gelişimin Temel Kavramları

Gelişimin Temel Kavramları konusunda büyüme, olgunlaşma, hazır bulunuşluk, öğrenme, gelişim, gelişme, değişim, değişme kavramlarını tanımlarıyla ve örnekleriyle beraber aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Büyüme

Bireyde meydana gelen fiziksel yapıda olan niceliksel değişimleri, bireyin fiziksel yapısının aylara ve yıllara göre olan değişimlerini ifade eder. 

💡Örnek: Bir çocuğun elinin oyuncağını tutabilecek büyüklüğe erişmesi, dişinin çıkması, saçlarınının uzaması, çocuğun pantolonunun ona kısa gelmesi.

Olgunlaşma 

Bireyde, büyüme sonucu gelişen fonksiyonel yani işlevsel değişiklerdir. Bireyin kendinden beklenen işlevleri yerine getirebilme gücüne sahip olmasıdır. Olgunlaşma çevreden bağımsız, kalıtımsal olarak kendinden gelişen bir süreçtir. 

💡Örnek: Bir çocuğun kaslarının oyuncak tutabilecek düzeye gelmesi, bisiklet sürülebilecek düzeyde gelişimin gerçekleşmesi, çocuğun tuvaletini kontrol edebilecek düzeye ulaşması.

Hazırbulunuşluk

Bireyin yeni bir öğrenme öncesinde sahip olduğu tüm özelliklerdir. Bireyin gelişimi, tutumu, yaşı, olgunluk seviyesi, gelişimi, ön öğrenmeleri gibi öğrenme üzerinde etkili olan değişkenlerdir. 

💡Örnek: Çocuğun okumayı öğrenebilmesi için okumaya isteğinin olması, güdülenmiş olması, hazır olması. Dört işlemi öğrenmek için gerekli ön öğrenmelere ve motivasyona sahip olması.

Öğrenme

Tekrar ve yaşantılarla meydana gelen kalıcı izli davranış değişiklikleridir. Öğrenme için büyüme + olgunlaşma + hazırbulunuşluk gerekir. 

💡Örnek: Bireyin okuma ve yazmayı öğrenmesi, çevresindeki insanları tanıması.

Değişim 

Olumlu veya olumsuz şekilde gerçekleşen her türlü süreçlerdir. Bir durumdan başka bir duruma geçişi ifade eder. Her gelişim bir değişimdir ancak her değişim bir gelişim değildir çünkü değişim olumsuz yönde bir seyir izleyebilirken bu gelişimde görülmez, gelişim her zaman olumludur. Bu nedenle değişim gelişimi kapsar.

💡Örnek: Kişinin yeme alışkanlıklarının değişmesi, kişinin fiziksel olarak değişimi.

Değişme

Değişim sürecinin ürünleri olarak ifade edilir. Bu ürünler değişme sonucunda olumlu veya olumsuz bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

💡Örnek: Yeme alışkanlıklarının vücuda olumlu veya olumsuz etki etmesidir.

Gelişim

Döllenmeden itibaren meydana gelen zihinsel, bedensel, sosyal ve duyuşsal alanlarda meydana gelen sürekli olumlu ilerlemelerdir. Gelişim bir süreçtir.

💡Örnek: Bilişsel gelişim, sosyal gelişim, bedensel gelişim.

Gelişme

Gelişme sürecinin ürünleri olarak ifade edilir.

💡Örnek: Okumak, yürümeye başlamak, yazı yazmak. 

Gelişimin Temel Kavramları konusu burada sona ermiştir.

Bir önceki konu olan Gelişim Kuramının Öncüleri -Gelişim Süreçleri konusu için tıklayın

Bir sonraki “Gelişimi Etkileyen Faktörler ” konusu için tıklayın.

Ösym sayfası için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı