Genel

Gerçekçi Yaklaşım Teknikleri

Gerçekçi Yaklaşım Teknikleri

Gerçekçi yaklaşım William Glasser tarafından geliştirilen bir psikolojik danışma kuramıdır. Aşağıda Gerçekçi Yaklaşım Teknikleri açıklamaları ve örnekleriyle beraber verilmiştir.

Temel Gerçekçi Yaklaşım Teknikleri

Soruşturma

Soruşturmanın amacı, ihtiyaçları ve mevcut davranışın ne olduğunu belirlemektir. Terapistin genel amacı, danışanın yaşamının yönetimini eline geçirmesi için onun yalın bir plan oluşturmasına yardımcı olmaktır.

Örnek: Kerem yakın arkadaşı Mert ile tartışmıştır ve bu tartışmada haksız olduğunu bildiği halde Mert ile konuşmamaktadır. Fakat Mert ile yine eskisi gibi olmak istemektedir. Danışmanı Kerem’e şu anki davranışlarıyla istediklerini elde edip edemediğini sorar. Kerem mutsuz olduğunu, Mert ile olan ilişkisini düzeltmek istediğini kabul eder. Danışman Kerem’in yapmış olduğu seçimlerinin bugün ne bakımdan işlevsel olduğunu ayrıntılı ve spesifik olarak tanımlaması için ona rehberlik eder. Ona, daha farklı olarak ne planlar yapabileceğini sorar. Kerem ise haftasonu Mert ile konuşup özür dileyeceğini tekrar eskisi gibi arkadaş olmak için Mert’in gönlünü alacağını söyler.

Bibliyoterapi

Danışanlar kitap okumaya, özellikle de Glasser’in kitaplarını okumaya teşvik edilir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı, Seçim Kuramı adlı kitabıdır.

Beklenmeyeni Yapma

Belirli bir teknik olmaktan daha çok danışanların yaratıcı bir şekilde yaşamlarının sorumluluğunu almaları için onlara yardımcı olmak şeklindedir. Eğer danışan semptomu yaşamayı kabul ederse ve bunu gerçekleştirirse, o zaman bunun kendi seçimi olduğunu ve kontrolün onda olduğunu kabul etmiş olur. Eğer semptomu yaşamamayı tercih ederse, o zaman da problem kendiliğinden çözülecektir.

Örnek: Bir çocuğa şimdi ağlama ya da ağlamak için daha sonra ki bir zamanı bekleme seçeneklerinden birisini seçme şansı da verilebilir.

Yeni Bir Çerçeveye Yerleştirme

Danışanın durumuna farklı bir bakış açısı geliştirmesine yardım eden paradoksal bir yaklaşımdır.

Örnek

Danışan: Geçmişteki hatalarımı düşündüğümde yüzüm kızarıyor.

Danışman: O zaman yapacağının en iyisini yaptığından emin olmalısın. Her insanın hayatında öyle anlar yoktur. Gelecekte bir daha öyle anlar yaşamamak için geleceğini iyi planlayabilirsin.

Mizah

Davranış ve ifadeler ile komik bir durum yaratmaktır. Terapi sürecinin başlangıcında olmamasına dikkat edilir.

Kendini Açma

Danışmanın kendi yaşantısından, kendi durumundan örnekler vermesidir. İlişkinin danışman yerine danışana odaklaşmasını sağlaması açısından dikkatlice kullanılmayı gerektiren bir tekniktir.

Örnek

Danışan: Matematik sınavından düşük not aldım. Çok başarısızım.

Danışman: Ben de zamanında Matematik sınavından düşük not almıştım ve kendimi başarısız olarak düşünmüştüm.

Metaforlar

Danışanın kendisinin getirdiği metaforları (benzetmeleri) alarak kullanmak, onun algı dünyasını anladığımızı ona iletebilmek için çok önemlidir.

Örnek: Bir danışan işe gittiğinde kendisini aslanın önüne sürülen bir kuzu gibi hissettiğini söylemesi.

Fiziksel Etkinlikler ve Meditasyon

Tüm pozitif bağımlılık etkinliklerinin ortak bileşeni, bunların farklı bir ruhsal durumun yaşanmasına yol açmasıdır; bunların hepsi de hoş bir trans durumunun yaşanmasını sağlamaktadır. Glasser, meditasyonun pozitif bağımlılık kazanmak için kullanılan ikinci bir yaygın yol olduğunu savunmaktadır.

Örnek: Melis, meditasyon yapabilmek için öyle uzun süreli olarak bir duruma odaklanamayacağını düşünmektedir, bu nedenle danışmanı, Melis’e yapabileceği bazı fiziksel etkinlikleri düşünmesini ister. Melis eskiden yogadan hoşlandığını söyler. Danışmanı Melis’e yoganın nasıl yapabileceğini, bunun yollarını bulup bulamayacağını sorar ve Melis de bir sonraki haftaya kadar birkaç spor salonuna bakarak bir başlangıç yapabileceğini söyler.

Sonuçların Yaşanmasına İzin Verme veya Sonuçları Gösterme

Sonucun en etkili şekilde gösterilmesi doğal olduğunda gerçekleşir. İkinci iyi bir yol ise, sosyal kurallara dayalı olarak ortaya çıkan sonuçlardır. Hatalar öğrenmek için bir fırsat olarak görülmelidir; kişiye kuralların ne olduğu ve bu kurallar çiğnendiğinde ne olacağı söylenmelidir.

Örnek: Sınıftaki engelleyici, davranışlarından dolayı çocuğu sınıftan çıkarıp özel bir odaya alarak, onun kendi davranışlarını değerlendirmesine yardımcı olmak.

Gerçekçi Yaklaşım Teknikleri konusu burada sona erdi.

Diğer müdahale teknikleri için tıklayın.

Kaynaklar

Murdock, N. L. (2013). Psikolojik Danışma ve Psikoterapi Kuramları ( F. Akkoyun, Çev.). Ankara: Nobel.

Gerrig, R. J. ve Zimbardo, P. G. (2013). Psikolojiye Giriş Psikoloji ve Yaşam ( G. Sart, Çev.). Ankara: Nobel.

Gladding, S. T. (2013). Psikolojik Danışma (N. V. Acar, Çev.). Ankara: Nobel.

Hackey, H. ve Cormier S. (2008). Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri: Psikolojik Yardım Süreci El Kitabı (T. Ergene, S. S. Aydemir Çev.). Ankara: Mentis Yayıncılık. (Orijinal eser 2005 yılında basılmıştır.)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı