Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Gösterip Yaptırma

Gösterip Yaptırma

Gösterip yaptırma yöntemi adından da anlaşılacağı üzere öğretmenin öğrencilerine bir konuyu veya beceriyi öğretirken bunu önce kendi yapması, daha sonra öğrencilerine yaptırmasıdır. Öğrenciler uzmanlaşana kadar tekrarlar devam eder.

Temel Özellikleri

Bu yöntemin en önemli özelliği ve amacı öğrencilerin yaptıklarını transfer edebilme beccerisi kazanmalarıdır. Bir davranış öğrenildikten sonra diğer alanlarda da öğrenci tarafından uygulanabilmelidir. Örneğin kalem tutmayı öğretmeninden gösterip yaptırma yöntemiyle öğrenen öğrencinin bir dahaki derste edindiği kalem tutma becerisiyle resim yapması. 

Öğretmen gösterir ve öğrenci yapar. Gösterme kısmı öğretmen merkezli, yaptırma kısmı ise öğrenci merkezli bir yöntemdir. 

Psikomotor becerilerin edinilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu nedenle daha çok psikomotor becerilere dayalı olan beden eğitimi, resim, müzik gibi derslerde tercih edilir. 

Öğrenciler yaparak yaşayarak öğrendiklerinden edinilen bilgilerin kalıcılığı yüksektir. Üst düzey zihinsel becerileri ve psikomotor becerileri geliştirir. Bu yöntemin etkili olması için öğrencilere gereken süre verilmelidir. Aksi taktirde hedef alanları da edinilemeyecektir.

Gelişim psikolojisindeki model alma yoluyla öğrenme ile ilişkilidir. Modelden öğrenme yöntemi kullanılır. Öğrencilere davranışlara model olarak gösterilir ve bu davranışların öğrenciler tarafından tekrar etmeleri sağlanır. 

Tüm öğrencilerin gösteri kısmında görmesi sağlanmalı, yapma kısmında ise tüm öğrencilerin yapması sağlanmalı ve dönüt- düzeltme yapılmalıdır. Öğrencilere pekiştireçler verilmelidir. Bu nedenlerden dolayı kalabalık sınıflarda uygulanması uygun değildir. Çok zaman alacağından zaman açısından da uygun değildir. Öğrencilere bireysel olarak eğitim verilmesi bu yöntemin en etkili ve verimli şekilde işlenmesi için gereklidir. 

Öğrencilerin verilen modelleri ustalaşıncaya kadar tekrar etmeleri gerekmektedir. Bu tekrar etme zorunluluğu geniş bir zaman dilimi gerektirir. Bu nedenle zaman açısından ekonomik bir yöntem değildir. 

Gösterip Yaptırma Yöntemi Aşamaları

  • Öğrenciler gösteriyi izler ve rahatlıkla görür. (Tüm öğrenciler rahatlıkla görmelidir.)
  • Öğretmen beceriyi önce bütün, sonra aşama aşama gösterir. 
  • Öğrenciler önce aşamaları sonra ise bütünü yapar.
  • Öğretmen yapılanlar hakkında dönütler verir. 
  • Öğrenci beceride uzman olana kadar tekrar eder. 
  • Uzmanlaştığı bu beceriyi farklı alanlara transfer edebilir. 

Gösterip Yaptırma Yöntemi konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Deney Yöntemi konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı