Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Kuantum Öğrenme

Kuantum Öğrenme

Kuantum öğrenme kuantum fiziğini benimseyen ve kuantum fiziğinin ilkelerini temele alan bir öğrenme yaklaşımıdır. Kuantum öğrenmede temel amaç öğrencinin kendini gerçekleştirmesini sağlamaktır. Bunun için öğrenciyi merkeze alan ve öğrencinin rahat hissedeceği ortamlar oluşturmaya çalışır.

Temel Özellikler

Kuantum Öğrenmede önemli olan iki kavram olasılıklar ve bütünlüktür. Bir olayda kesinlik aramak yanlıştır ve olasılıkları göz önünde bulundurmamız bir gerekliliktir. Bütünlük kavramıyla anlatılmak istenen şey öğrencinin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişim alanlarına hitap etmektir. Bu nedenle bir gelişim alanını atlamak öğrencinin gelişiminin yarım ve eksik kalmasına neden olabilir.

Kuantum öğrenme bireyi bir bütün olarak geliştirmeye çalışır. Gelişim alanlarından bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişimi sağlamaya çalışır. Çok yönlü gelişimi sağlamak için çabalar. Birey çok yönlü gelişimi sağlamak için de kesin yargılardan kaçınmalı, öznel gerçeklikler oluşturmalı, öznel bir perspektif oluşturmalı, gerçekleri algılama tarzını değiştirmeli olay ve olguları gerçekleştikleri ortama göre değerlendirmeli, kendi doğrularını oluşturması sağlanmalıdır.

Kuantum öğrenmenin gerçekleşebilmesi için öğrencilerin farklı düşüncelerini destekleyen ve desteklenen bu düşüncelerini rahatça ifade edebilmelerini sağlayan ortamlar yaratılmalıdır. Öğrencilerin aktif katılım sergileyerek öğrenmeleri ve bu öğrendiklerini öznel olarak yorumlamaları sağlanmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeyi öğrenmesi önemlidir ve öğretmen burada bunu sağlamak için rehber görevi görmelidir. Öğrenci kendini keşfeder ve bağımsızlaşarak öğrenim sürecini kendisi düzenlemeye başlar. 

Kuantum Öğrenme Teknikleri

  • Hızlı okuma ve bağlantı kurma
  • Hızlı yazma teknikleri. Hızlı ve yaratıcı yazma
  • Tanımlar, tarihler ve rakamlar gibi ezberleme gerektiren işlemleri kolaylaştıracak hafıza güçlendirme teknikleri
  • Kavram haritaları ve zihin haritaları ile çalışma
  • Not tutma teknikleri. Zihin için en faydalı çalışma faydalı notların alınmasıdır.
  • Beyin temelli öğrenme ve çoklu zeka kuramı teknikleri kullanma
  • Matematiği kolay hale getirecek matematik oyunları ve matematik becerilerini geliştirme
  • Ders çalışma stratejileri, kişisel öğrenme biçimleri, zaman ve organizasyon yönetimi becerilerini geliştirme. 

Kuantum öğrenme konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Basamaklı Öğretim konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı