Öğrenme Psikolojisi

Öğrenilmiş Çaresizlik – Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Öğrenilmiş Çaresizlik - Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Öğrenilmiş Çaresizlik ve kendini gerçekleştiren kehanet KPSS Öğrenme Psikolojisi içinde yer alan ve karıştırılan iki konudur. Öğrenilmiş Çaresizlik nedir? ve kendini gerçekleştiren kehanet nedir? sorularının cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Öğrenilmiş Çaresizlik

Organizmanın çaresizliği öğrenmesine ve artık ne yaparsa yapsın içinde bulunduğu durumu değiştiremeyeceğine ilişkin inancına öğrenilmiş çaresizlik denir. Organizma ne kadar çabalasa da durumu değiştiremeyeceğine inandığından pasif kalır ve çabalamaz.

Bu durum şu deneyle daha iyi gözlemlenmiştir.

Pireler, bir kavanozun içine yerleştirilmişlerdir. Kavanozun kapağı da açık bırakılmıştır. Bir süre sonra hepsi zıplayarak kaçmıştır. Bunu bir kaç kez tekrarladıktan sonra, bir kez de kapak kapatılmıştır. Pireler yine zıplayıp çıkmaya çalışmışlar,ama her sefer kapağa çarpıp geri düşmüşlerdir. Uzun bir süre sonra kapak açılsa da, pirelerin zıplamasına rağmen dışarı çıkamadıkları görülmüş. Çünkü artık pireler kapak seviyesini geçecek kadar zıplamayı becerememektedir. Artık kapağı kapamaya gerek kalmamıştır,çünkü açık da olsa pireler kaçmayı başarma yetilerini kaybetmişlerdir. Öğrenilmiş çaresizliğe sahip olan bu pireler, artık başaramayacaklarını öğrenmişlerdir. Kaynak

Kendini Gerçekleştiren Kehanet (Pygmalion Etkisi)

Birey olumsuz düşüncelerini doğrulayan, pekiştiren bir durumu yaratır.

California’da bir ilköğretim okuldunda Kendini gerçekleştiren kehanet şu şekilde uygulanmıştır: Uzmanlar tarafından rastgele bir grup çocuk seçilmiştir. Bu gruptaki çocukların IQ puanları birbirlerine ve okuldaki diğer çocukların puanlarıyla oldukça benzerdir. Ancak bu puanları öğrenciler ve öğretmenler bilmemektedir.

Uzmanlar bu rastgele seçilen öğrencileri bir sınıfta toplar ve bu sınıfta ders verecek öğretmene bu çocukların ortalamanın üzerinde olduğunu ve ilerde oldukça başarılı olacakları söylenir.

Sene sonunda bu öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Çünkü öğretmenleri bu öğrencilere daha iyi davranmış ve öğrencilere başarılı oldukları her seferinde hatırlatılmıştır. Böylece kendini gerçekleştiren kehanet, kendini gerçekleştirmiştir.

Öğrenilmiş Çaresizlik – Kendini Gerçekleştiren Kehanet Farkı

Öğrenilmiş çaresizlikte birey değiştiremediği duruma karşı çaba ahrcamaktan vazgeçer. kendini gerçekleştiren kehanette ise birey olumsuz düşüncelerini doğrulayan durumu kendisi yaratır.

Yani öğrenilmiş çaresizlikte bir durum organizmada düşünceleri oluştururken, kendini gerçekleştiren kehanette düşünceler organizmanın içine gireceği durumu yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı