Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Okulda Öğretim Modeli

Okulda Öğretim Modeli

Okulda öğretim modeli Carrol’un 1963 yılında geliştirdiği bir eğitim modelidir. Carrol’a göre öğrencilere ihtiyaç duydukları zaman, kaliteli öğretim ve ek öğretim gibi olanaklar sağlanırsa her öğrencinin öğrenebileceğini vurgular. Bu yönüyle Bloom’u etkilemiştir.

Carrol’un kuramındaki en önemli kavram “zaman” kavramıdır. Diğer tüm kavramları zaman kavramıyla açıklamıştır. Öğrenmeye ayrılan sürenin öğrenme için doğrudan etkili olan temel etken olduğunu savunur. Öğrenciye ihtiyaç duyduğundan daha az zaman verilmesi öğrencinin öğrenme düzeyinin düşük olacağını savunmuştur. Öğrenme için öğrenciye verilen sürenin öğrenme için gereken süreden daha fazla olmalıdır. 

Okulda Öğretim Modeli Temel Kavramlar

Yetenek 

Öğrencinin öğrenme gerçekleşmesi için ihtiyaç duyduğu zamanı ifade eder. Her sınıfta yetenek açısından farklı özellikler gösteren öğrenciler vardır. Öğretmen yetenek açısından dezavantajlı olan öğrencilere ek süre vermeli, daha fazla süre ayırmalıdır. 

Öğretimin Kalitesi 

Öğretimin her öğrenciye hitap edecek şekilde hazırlanması, kaliteli olması gerekmektedir. Öğretim her öğrenciye uygun olmalı, her öğrenci öğrenebilmelidir. Öğretimin kalitesi öğretmene bağlıdır.  Öğretim kaliteli olursa ek zamana ihtiyaç duyulmayacaktır.

Sebat (Sabır)

Öğrencinin öğrenmeye harcadığı zaman olarak tanımlanabilir. Öğrencinin güdülenmesinin ürünüdür. Öğrenci güdülenmiş ve motive olmuşsa, öğrenmek için daha fazla zaman harcayacaktır. Öğretmen öğrenciyi motive etmeli, öğrenmek için daha fazla zaman harcamasını sağlamalıdır.

Öğretimi Anlama Yeteneği

Öğrencinin öğretimden yeterli şekilde faydalanabilmesi için gerekli yeteneklere sahip olması ve bu yeteneklerin belli bir seviyede olması gerekliliğidir. Öğrencinin yetenekleri, zekası bu kavramla ilgilidir. Ön öğrenmeler de bu kavram içinde değerlendirilebilir.

Öğrenmeye Verilen Süre (Fırsat)

Dersler ve konular için ayrılan süreyi tanımlar. Bu süre genel olarak sabit bir süredir. Bu nedenle bazı öğrenciler için çok, bazıları içinse az gelebilir. 

Yetenek kavramıyla kişinin öğrenme için ihtiyaç duyduğu zaman ifade edilirken, öğrenmeye verilen süreyle öğretmenin çocuğun öğrenmesi için verdiği süreyi ifade eder.

Okulda öğrenim modelini temele alarak iki farklı öğrenme modeli geliştirilmiştir. Bunlar Tam Öğrenme Modeli ve Bireyselleştirilmiş Öğretim modelidir. Bloom Carrol’dan oldukça etkilenmiş ve Tam Öğrenme Modeli‘ni geliştirmiştir.

Okulda Öğretim Modeli konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Programlı Öğretim konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı