Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Örnek Olay İncelemesi

Örnek Olay İncelemesi Yöntemi

Örnek Olay İncelemesi gerçek hayatta karşılaşabileceğimiz bir problemin sınıfa getirilerek çözüm yolları bulunmaya çalışılmasıdır. Öğrencilere örnek problem durumu verilir ve öğrencilerden bu problem durumunu çözmeleri istenir. Bu problem durumunu çözerken akılcı düşünme becerilerini kullanmaları gerekir. 

Örnek Olay İncelemesi Yöntemi Temel Özellikleri

Bu yöntemin en önemli amacı öğrencilerin olmuş ya da olabilecek bir problem durumunu akılcı düşünme becerileri kullanarak çözümler üretmelerini sağlamaktır. Öğrenciler analiz etme, yaratıcı düşünme, yansıtıcı düşünme, yorumlama, anlama ve karar verme becerileri gelişir. Bu şekilde üst düzey düşünme becerileri de gelişir. 

Örnek olarak seçilecek olay birden fazla çözüm yolu barındıracak bir problem durumu olmalıdır. Problem durumunun sadece tek bir çözümü olmamalıdır. Öğrenciler birden fazla çözüm yoluna ulaşarak düşünme becerilerini geliştirebilmeliler. İlgi çekici bir olay olmalı öğrencileri kendine çekebilmelidir. 

Gerçek hayatta karşılaşabileceği problem durumları sınıfa getirilir. Bu problem durumu olmuş ya da olabilecek problem olabilir. Öğrenciler bu problem durumunu çözerek gerçek hayata dair bilgiler de edinirler. Öğrenciler çözümlerini gerçek bir problem üzerine uygulamış olurlar. 

Öğrenciler tartışma gibi akılcı düşünme becerilerini kullanarak çözüme ulaşmaya çalışırlar. Sınıfa getirilen bu problem durumu hikaye, film veya gazete haberi şeklinde olabilir. 

Örnek olay incelemesi yönteminde kavrama ve üzeri bilişsel alanlar kullanılır.

Buluş yolu öğretim stratejisi kullanılır. 

Öğretmen örnek olayı açık ve net bir şekilde sunmalıdır. Öğrencileri iyi bir şekilde çözüme yönlendirecek sorular sormalı ve ipuçları vermelidir. Öğrenciye çözümü bulması için müdahale etmemelidir. 

Başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için “U” oturma düzeni kullanılmalıdır. Tartışma devam ederken en çok savunulan çözüm önerileri bir yere not edilmelidir. Çözümün gerçek hayatta nasıl uygulanacağı üzerine tartışılmalıdır.

Aşamaları

  • Örnek olayın verilmesi
  • Konuyla ilgili çerçevenin belirlenmesi
  • Verilen örnek olayla ilgili veri toplanması
  • Ön bilgilerle örnek olay arasında bağ kurulması
  • Örnek olayda neden sonuç ilişkisinin kurulması
  • Çözümler önerilmesi
  • Çözümlerin tartışılması ve ortak bir çözüm seçilmesi
  • Değerlendirme aşaması

Örnek Olay İncelemesi Yöntemi konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Tartışma Teknikleri konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı