Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Problem Çözme

Problem Çözme

Problem Çözme yöntemi John Dewey tarafından geliştirilen, öğrencilerin bir problem durumunu sahip oldukları bilgileri kullanarak ve bilimsel problem çözme basamaklarını kullanarak çözmeye çalıştıkları bir yöntemdir. 

Problem Çözmenin Genel Özellikleri 

En önemli amacı ve özelliği öğrencilerin bilimsel problem çözme basamaklarını kullanarak problemleri çözmeye çalışmasını sağlamaktır. Problemlere çok yönlü ve derin bakabilmeyi sağlar.

Yaparak ve yaşayarak öğrenme ilkesini temele alır. Herhangi bir öğretim kademesinde uygulanabilir. Öğrencilerin edindikleri bilgilerin kalıcılığı diğer yöntemlere göre çok daha fazladır. Motivasyonu ve ilgiyi arttırarak öğrencileri derste tutmayı başarır. bunun temel sebebi öğrencinin aktif olması, yaparak yaşayarak öğrenmesidir. 

Öğrenci üst düzey düşünme becerileri kullanır. Aktif katılım ve akıl yürütme gibi süreçlerin işlediği problem çözme yöntemi, karmaşık problemlerin çözümünde etkili olarak kullanılır. 

Öğrenci uygulama ve üzeri bilişsel hedef basamaklarını problem çözerken kullanır. Bu da çok yönlü gelişmeyi sağlar. Öğrenci bilimsel düşünme becerilerini de problemin çözümünde kullanır ve bu çözüm basamaklarını hayatının diğer alanlarında karşılaştığı problemleri çözmek için de kullanabilir. 

Öğrenci merkezdedir, öğretmen öğrencinin çözüme ulaşmasını sağlayacak rehber görevindedir. Öğrencide problemi çözmek için ilgi ve merak oluşur, bu da problemi çözmek için gerekli güdülenmeyi sağlar. 

Tümdengelim ve tümevarım yöntemleri kullanılır. Öğrencilerin sorumluluk almalarını sağlar. Öğrenci probleme bilimsel çözüm basamaklarını kullanarak ulaştığı sürece tümdengelim veya tümevarım yöntemlerinden hangisini kullandığının bir önemi yoktur. Öğrenci çözüme ulaşma yolunda esnektir.

Sınıf içinde veya sınıf dışında uygulanabilir. Bireysel veya grup çalışmaları şeklinde yapılabilir. Bu açıdan oldukça esnek bir yöntemdir. 

Modern, öğrenci merkezli ve çağın gereklerini karşılayan bir yöntemdir. İlerlemeci ve yeniden kurmacı eğitim felsefesine sahip eğitimcilerin uygulayacağı bir yöntemdir. 

Bilimsel Problem Çözme Basamakları

  • Problemin farkına varma.
  • Problemi tanımlama ve aşamalarını belirleme.
  • Problemle ilgili veri toplama.
  • Çözüme yönelik hipotezler kurma.
  • Kurulan hipotezlerle ilgili bilgiler toplama, bilgileri analiz etme.
  • Hipotezleri test ederek doğruluklarını kontrol etme.
  • Çözüme ulaşma, çözümü uygulama ve değerlendirme

Problem Çözme konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Örnek Olay İncelemesi konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı