PDR

Psikanalitik Yaklaşım Müdahale Teknikleri

Psikanalitik Yaklaşım Müdahale Teknikleri

Psikanalitik Yaklaşım Müdahale Teknikleri konusunda aşağıda Serbest Çağrışım, Rüya Analizi, Aktarım, Karşıt Aktarım ve Yorumlama tekniklerini bulabilirsiniz. Psikanalitik yaklaşım müdahale teknikleri konusunun daha iyi anlaşılması için aşağıda birçok örnek verilmiştir.

Temel Psikanalitik Yaklaşım Müdahale Teknikleri

Serbest Çağrışım

Hasta bir divana uzanır ve ne kadar utandırıcı, önemsiz veya saçma görünüyor olduğunu dikkate almadan her fikre tam bir açıklama vermesi, açık ve içinden geldiği gibi konuşması teşvik edilir. Bu tekniğin amacı hastanın anormal davranışlarının sebebi olan bastırılmış hatıra ve düşünceleri bilince getirmek, hastanın bunların farkına varmasını sağlamaktır.

Örnek:

Danışman: Şu an aklına gelen her türlü düşünceyi hiçbir sansür koymaksızın anlatabilir misin?

Danışan: Eşimi aslında çok seviyorum. Ama onun bu ilgisizliğine katlanamıyorum. Ya hakkını yemeyeyim, çok iyi bir insan aslında bakmayın siz benim öyle dediğime. Onun böyle davranmasındaki asil nedenin ne olduğunu çok iyi biliyorum aslında.

Danışman:  Nedir?

Danışan: Annesi tabiî ki. Özellikle onun yanındayken bana karşı çok soğuk davranıyor.

Rüya Analizi

Rüyalardaki bilinçaltına ait duygu ve düşüncelerin analiz edilmesidir. Rüyalarda bilinçaltı açık bir şekilde ortaya çıkmaz. Rüyalarda bilinçaltına sansür koyarız. Psikanalizde bu sansürleri kaldırıp bilinçaltına ulaşmaya çalışır. Bu nedenle rüyaların bir açık bir de gizli içerikleri olur. Rüya analizi için sembollerin anlamını bilmek gerekir.

Örnek:  “Düşlerin Yorumu” adlı Freud’un eserinde ölümün düşlerdeki en yaygın sembolü yolculuğa çıkmaktır.

Aktarım

Hastanın çocukluğunda kendisi için önemli olmuş kişilere özellikle anne ve babaya karşı beslediği duyguların analiste aktarılmasıdır.

Örnek: Otoriter ve baskıcı babanın olduğu aileden gelen bir kişi terapiye karşı direnç göstermesi ve terapi sırasında da kendine göre tedavideki yanlışları bulup, terapisti kendisine karşı önyargılı, kaba, hatta kindar olmakla suçlaması.

Karşıt Aktarım

Terapistin hastasına karşı duygularıdır. Yani çarpık empati durumu söz konusudur. Karşı aktarım, terapi sürecinde terapistin duygusal tepkilerini bilinçsizce karşısındaki kişiye aktardığında veya yansıttığında oluşur.

Örnek: Kaybettiği dedesine çok bağlı olan bir terapist onun ölümünde kendini suçlu hissetmesi ve bu nedenle yaşlı hastalarını sık sık kontrol etmesi, gelmedikleri zaman merak etmesi ara sıra gereksiz olsa da ilaçlar yazması.

Yorumlama

Serbest çağrışımların, rüyaların, dirençlerin ve aktarımın analizi ile yapılır. Analist hastanın rüyalarında, serbest çağrışımında, direncinde terapötik ilişkisindeki davranışlarının anlamını açıklar. Hasta kendi bilinçdışı materyalleri tolere edecek haldeyken yorum yapılmalıdır. Yorumdan önce savunma ve dirençlerin çözülmüş olması gerekir; yoksa duygusal içgörü sağlanmaz.

Psikanalitik Yaklaşım Müdahale Teknikleri yazısının kaynaklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynaklar

Murdock, N. L. (2013). Psikolojik Danışma ve Psikoterapi Kuramları ( F. Akkoyun, Çev.). Ankara: Nobel.

Gerrig, R. J. ve Zimbardo, P. G. (2013). Psikolojiye Giriş Psikoloji ve Yaşam ( G. Sart, Çev.). Ankara: Nobel.

Gladding, S. T. (2013). Psikolojik Danışma (N. V. Acar, Çev.). Ankara: Nobel.

Hackey, H. ve Cormier S. (2008). Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri: Psikolojik Yardım Süreci El Kitabı (T. Ergene, S. S. Aydemir Çev.). Ankara: Mentis Yayıncılık. (Orijinal eser 2005 yılında basılmıştır.)

Psikanalitik Yaklaşım Müdahale Teknikleri konusu burada sona erdi. Diğer PDR ÖABT konuları için tıklayın.

Psikanaliz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı