Genel

Psikolojik Danışma Hizmeti

Psikolojik Danışma Hizmeti

Psikolojik Danışma Hizmeti bireyin kendisini daha iyi tanıması, kendisinin farkına varması kendisini gerçekleştirmesi için verilen hizmetleri ifade eden bir kavramdır. Bu hizmetler Psikolojik Danışma ancak profesyonel eğitim almış Psikolojik Danışmanlar tarafından verilebilir.

Psikolojik Danışma

Psikolojik Danışma, Psikolojik Danışmanlarca verilen profesyonel yardım hizmetidir. Bu hizmeti alan kişilere danışan denilir. Bu hizmet normal kişilere verilir. Yani hayatta zorluklarla karşılaşan normal kişilere bu hizmet sunulur. Örneğin kişi günlük hayatta karşılaştığı bazı sorunlarla baş etmede güçlük yaşıyorsa bir psikolojik danışmana başvurabilir. Uyum sorunları yaşayan, gelecek kaygısıyla yüzleşen biri de başvurabilir. Ancak kişi örneğin halüsinasyonlar görmeye başlamışsa yönlendirilmesi gereken yer psikiyatri olacaktır. Burada görüldüğü üzere psikolojik danışma ilaçlı tedavi hizmeti değildir. İlaç gerektiren herhangi bir durumda kişiler gerekli sağlık kurumlarına yönlendirilir.

Okulda psikolojik danışma hizmeti yalnızca psikolojik danışmanlarca verilebilir. Bazı rehberlik hizmetleri sınıf rehber öğretmenleri tarafından da verilebilmektedir. Ancak psikolojik danışma hizmeti profesyonellik isteyen özel bir hizmettir. Bu hizmet sadece psikolojik danışmanlar tarafından verilmelidir.

Psikolojik Danışma Hizmetleri Nasıl Verilir

Psikolojik Danışma hizmetleri tüm bireylere açık hizmetlerdir. Bu hizmet için belirli bir yaş aralığı yoktur. Tüm yaş aralığındaki bireyler bu hizmetlerden faydalanabilir. Yukarıda belirtildiği gibi ilaç tedavisi ve diğer kurumlara yönlendirme gerektiren bireylerin dışındaki tüm bireyler bu hizmetten faydalanabilir.

Psikolojik danışma bireyin problemlerimi çözme vaadi vermez. Psikolojik danışmanların elinde sihirli değnek yoktur. Bireyin problemleri çözmesi için destek olunur ancak problemleri psikolojik danışman çözmez.

Psikolojik danışmada danışana zarar verici eylemlerde bulunulmaz. Tehdit, hakaret gibi eylemlerin psikolojik danışmada yeri yoktur. Koşulsuz kabul ve özerkliğe saygı bu hizmetin temelini oluşturur.

Psikolojik danışmada gizlilik esastır. Bireyin paylaştığı özel bilgiler başkalarıyla paylaşılmaz. Kanunen bilgi paylaşılması gereken durumlar dışında (istismar, başkasına şiddet gibi kanunen açıklanması zorunlu olan) psikolojik danışman bilgileri danışanın rızası dışında asla kimseyle paylaşamaz.

Psikolojik Danışma bilgi verme hizmeti değildir. Rehberlik hizmetleri bilgi verme ağırlıklı olurken psikolojik danışma hizmeti bireyin kendisini tanımasına, keşfetmesine ve gerçekleştirmesine giden yolu hazırlayan bir süreçtir. Psikolojik Danışman tavsiye vermez ve yol göstermez. Bireyin özerkliğine saygı duyar ve kendi yolunu kendisinin bulmasına yardımcı olur.

Psikolojik Danışma hizmetinde kullanılan profesyonel teknikler vardır. Bunlar psikolojik danışma kuramlarıdır. Psikolojik danışman bu bilimsel kuramlara dayanarak hizmetleri verir. Ayrıca psikolojik danışma ilke ve tekniklerini de göz ardı etmez.

Psikolojik Danışma Hizmeti konusu burada sona erdi.

Diğer Rehberlik ve Özel Eğitim konuları için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı