Öğrenme Psikolojisi

Sönme – Duyarsızlaşma – Alışma

Sönme - Duyarsızlaşma - Alışma

Sönme – Duyarsızlaşma – Alışma – Kendiliğinden Geri Gelme karıştırılan kavramlardır. Bu kavramları aşağıda bulabilirsiniz.

Sönme

Pekiştirilmeyen davranışların bir süre sonra gösterilmemesidir. Deneysel çözülme de denilen sönmenin oluşmasında koşullu uyaran-koşulsuz uyaran bitişikliğinin ortadan kaldırılması da oldukça etkilidir. Böylece bu bağ giderek zayıflar ve en sonunda ortadan kalkar.

  • Sönmenin gerçekleşmesi için pekiştirecin ortadan kaldırılması gerekir.
  • Sönme bir kerede oluşmaz. Yavaş yavaş ve aşama aşama oluşur.
  • Sönme ve unutma aynı şey değillerdir.
  • Pekiştirilmeyen tekrarlarda gerçekleşir.
  • Öğrenme ne kadar kuvvetli olmuşsa, sönmeye de o derece dirençli olur.

Duyarsızlaşma

Organizmanın bir uyarıcıyla tekrar tekrar karşılaşması sonucu uyarıcıya verilen tepkinin (korku veya kaygı) giderek azalmasıdır. Bu olumsuz tepkiler en sonunda ortadan kalkar ve duyarsızlaşma gerçekleşmiş olur.

Örnek: Şeftaliden tiksinen birinin şeftali ağaçlarıyla çalışması gerektiğinden bir süre sonra şeftali tiksintisini hissetmemesi. Şeftalilerle sık sık karşılaşıldığı için bir süre sonra tiksinti yok olur.

Alışma

Organizmanın bir uyarııcıyla çok sık karşılaşması sonucu bu uyarıcıya verilen fizyolojik ve duyuşsal tepkilerin ortadan kalkmasıdır.

Örnek: Kasapta çalışan birinin önceleri et kokusunu çok keskin bir şekilde alırken daha sonra artık et kokusunu almamaya başlaması ve bu duruma alışması.

Duyarlılık Kazanma

Organizmanın uyarıcıya gösterdiği tepkilerin şiddetinin artmasıdır. Diğerlerinin aksine tepkilerde bir artma olur.

Örnek: Musluğu bozuk olan birinin bir süre sonra musluğun sesinden daha çok rahatsızlık duyması.

Kendiliğinden Geri Gelme

Söndürülen bir davranış, eski davranışı çağrıştıran veya benzeyen uyarıcılara karşı tekrar ortaya çıkabilmektedir. Buna kendiliğinden geri gelme denmektedir. Ancak yeniden ortaya çıkan bu davranışın süresi ve miktarı eskisine göre daha azdır. Kendiliğinden geri gelen davranış eskisinden daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Örnek: Bir köpek, sahibi ıslık çaldığında sahibine doğru koşarsa yiyecekle ödüllendirileceğini öğrenmiştir. Daha sonra ıslık çalındığında sahibine koşan köpeğe hiç bir şey verilmeyerek davranış söndürülmüştür. Artık ıslık çalındığında köpek sahibine doğru koşmamaktadır. Ancak aradan geçen bir hafta sonrasında sahibi ıslık çaldığında köpek tekrar sahibine doğru koşmaya başlamıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı