Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Sunuş Yoluyla Öğretim

Sunuş Yoluyla Öğretim

Ausubel tarafından geliştiren Sunuş Yoluyla Öğretim bilgilerin yapılandırılmış, düzenlenmiş ve hazır bir şekilde öğrencilere aktarılması sürecidir. Öğretmen bilgileri açıklayarak ve yorumlayarak öğrenciye aktarır. Aktarma sürecinden dolayı bu öğretim stratejisine sunuş yoluyla öğretim demiştir. Öğretmen burada bilgileri öğrencilere sunan kişi konumundadır. Öğrenciler ise bilgiyi alan konumundadırlar. 

Temel Özellikleri 

Öğretmen merkezli bir yaklaşımdır. Öğretmen merkezde bilgileri veren aktif bir konumda iken, öğrencileri bilgileri alan ve yarı aktif bir konumdadır. 

Bilişsel alanın bilme ve kavrama alanlarına düzeyindeki hedeflerin kazanılmasını sağlamaya çalışır. 

İçerik aşamalılık ilkesine göre düzenlenir. Öğretmen derste belli bir aşamaya göre ilerler. Önce ön örgütleyicilerle başlar daha sonra ön bilgiler ve yeni bilgilerle ilişkiler kurarak ilerler.

Soyut kavramların öğretilmesinde bol görsel ve örneklerden yararlanılır. Öğretmen öğrencinin kavram ilke veya kuralların  anlamdırması kolaylaştırmaya çalışılır. 

Bilgiler genelden özele doğru verilir. Önce konunun genel bir şeması çizilir. Daha sonra ise özel kavramlara doğru gidilir ve burada örneklerle bu daha özel olan kavramlar desteklenir. 

Öğretmen ile öğrenci etkileşim içindedir. Tartışma gibi tekniklerle yapılan tanımlar ve örneklerin tartışılarak kalıcılığı sağlanmaya çalışılır. 

Ausubel’e göre iki tür öğrenme vardır.

Öğrenme Türleri

Mekanik Öğrenme

Ezbere dayalı öğrenmedir. Bilgiler doğrudan belleğe aktarılır. Biilgileri düzenleme, veya organize etme yapılmaz.

Anlamlı Öğrenme

Öğrenilenler önceki öğrenmelerle bağlantılı olarak yeni bilgilerin edinilmesidir. Yeni bilgiler kendi içinde tutarlı ve önceki bilgilerle çelişmez ise anlamlı öğrenme gerçekleşir.

Örgütleyiciler

Ön Organize Ediciler (Açıklayıcı Örgütleyiciler)

Öğrencilerin daha önceden hiç bilgi sahibi olmadığı bir konu hakkında bilgi veren organize edicilere ön organize ediciler denir. Öğrencinin konu hakkında hiç bilgisi yok ise ön organize ediciler öğrencilerin konu hakkında temel oluşturmaları için yardımcı olurlar. Böylece öğrenciler ön bilgi edinmiş olurlar. Ayrıntıları kapsamayan ve genel olan bu organize ediciler, öğrencinin bilgiyi kodlama sürecine ve mantıksal ilişki kurma sürecine yardımcı olurlar. 

Organize Ediciler (Karşılaştırıcı Örgütleyiciler)

Öğrencinin daha önceden ön bilgileri varsa karşılaştırıcı örgütleyiciler, öğrencilerin ön bilgileri ile yeni edinecek olan bilgiler arasında ilişki kurulmasını sağlar. Yeni konu ile önceden bilinenler ile benzerlik ve farklılıklar ortaya konur. 

Sunuş Yoluyla Öğretim Aşamaları

  • Öğretmen konuyu açıklar. Kavramlar ve terimler tanımlanır.
  • Öğretmen kavramlarla ilgili alt kavramları açıklar.
  • Öğretmen kavramlara ilişkin örnekler verir.
  • Öğrenci konuyla ilgili öğrendiği temel kavramları kendi cümleleriyle açıklar. 
  • Öğrenciler başka örnekler de verirler. 

Sunuş Yoluyla Öğretim konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Öğretim Etkinlikleri Modeli konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı