Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Temel Öğretim Modeli

Temel Öğretim Modeli

Temel öğretim modeli William Glasser tarafından geliştirilmiştir. Öğretimde planlamaya ve önceden belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesine oldukça önem veren Glasser kuramında birçok basamak geliştirmiştir. Bu basamaklar öğretimin hedefleri, öğrenci giriş davranışları, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme basamaklarıdır. 

Temel Öğretim Modeli Öğeleri

Hedef davranış basamağı program geliştirmedeki hedef basamağını kapsarken, öğrenme-öğretme süreci eğitim durumları basamağını ve değerlendirme basamağı da ölçme ve değerlendirme basamağını karşılamaktadır. Bu bakımdan Glasser’in temel öğretim modeli eğitimin temel öğelerine vurgu yapar ve bunları modelinde kullanır. Bu öğeleri açıklamak gerekirse;

1.Öğretimin Hedefleri

Öğretim sürecinin sonunda öğrenciye kazandırılmak istenen davranışlar olan hedefleri ifade etmektedir. Öğretim süreci belirlenen hedeflere göre planlanır ve uygulanır. Bu nedenle en önemli ve en temel öğedir. Bir öğretmen senenin başında bu hedefleri belirleyebilir ve senenin sonuna kadar bu hedeflere ulaşmayı amaçlayabilir. 

Örneğin ilköğretim 1. sınıf öğretmeni olan Ahmet öğretmenin sene sonuna kadar okuma yazma öğretme hedefi koyması.

2. Öğrenci Giriş Davranışları

Öğrencinin dersi daha iyi kavraması ve anlaması için bazı giriş seviyesinde davranışlara ve özelliklere sahip olmalıdır. Bu giriş davranışları şunlardır.

  • İhtiyaç
  • Yetenek ve ilgiler
  • Sahip olunan gelişim özellikleri
  • Hazırbulunuşluk yani ön öğrenmeler
  • Kültürel öğeler

Örneğin Ahmet öğretmenin okuma yama ile ilgili öğrencileirinin ihtiyaçlarını, yetenek ve ilgilerini, sahip olunan gelişim özelliklerini ölçmesi ve tespit etmesi.

3.Öğrenme – Öğretme Süreci

Bu aşama eğitim durumlarını ifade eder. Yani öğretimde kullanılacak teknik, strateji ve materyaller belirlenir. Öğretim uygulanır ve öğrencilerin sahip olduğu davranışlar ve yaşantılar şekillendirilir. Pekiştireçler kullanarak öğretim süreci daha etkili hale getirilmeye çalışılır. 

Örneğin Ahmet öğretmenin okuma yazma için derste materyaller kullanması, öğrencilere gerekli pekiştireçleri vererek daha etkili öğrenmelerini sağlamaya çalışması.

4. Değerlendirme

Öğrencinin ulaştığı başarı seviyesi ele alınır, değerlendirilir. Öğrenciye geri dönüt verilir. Hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığına bakılır. Öğrencilerin öğrenme eksiklikleri belirlenir ve tamamlanır. Yanlışlar düzeltilmeye çalışılır. Son aşama olan değerlendime aşamasında bazı testler yapılır. 

Örneğin Ahmet öğretmenin sene sonunda öğrencilerin ne derecede okuma yazma hedefine ulaştıklarını ölçmesi, bilgileri eksik olan öğrencilere ek öğretim hizmeti vererek eksiklerini tamamlaması.

Temel Öğretim Modeli konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Bireyselleştirilmiş Öğretim – Keller Planı konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı