Öğrenme Psikolojisi

Üst Düzey Koşullanma – Birleşik ve Duyusal Ön Koşullanma

Üst Düzey Koşullanma - Birleşik ve Duyusal Ön Koşullanma

Üst Düzey Koşullanma nedir, Birleşik Koşullanma nedir ve Duyusal ön koşullanma nedir sorularının cevabını konu anlatımında bulabillirsiniz. Üst Düzey – Birleşik – Duyusal Ön Koşullanma birbiriyle karıştırılan kavramlardır. Aşağıda konu anlatımını bulabilirsiniz.

Üst Düzey (Dereceli) Koşullanma

Birden fazla uyarıcıya koşullanmanın gerçekleştirilmesine üst düzey koşullanma denir. Bir koşullu uyarana karşı koşullu tepki kazanıldıktan sonra, başka bir koşullu uyarıcıya da koşullanmanın sağlanmasıdır.

Örnek: Komşusu Ahmet’le kavga eden ve ondan rahatsız olmaya başlayan Duygu’nun Ahmet’in arkadaşı Mehmet’ten de rahatsız olması.

Bu örnekte 2 koşullanma vardır.

  1. Koşullanma: Kavga sonucu Duygu’nun rahatsız olması ve Ahmet’ten de rahatsız olması.
  2. Koşullanma: Ahmet ve Mehmet’i beraber gören Duygu’nun bu koşullanmayı Mehmet’e de aktarması.

Birleşik Koşullanma

Aynı anda birden fazla nötr uyarıcının verilmesinin ardından koşulsuz uyarıcının verilmesiyle oluşur. Birleşik koşullanmada uyarıcılar belli bir sırada verilmez.

Örnek: Köpeğe zil ve ışık beraber verilir ve ardından et verilir. Köpek bu iki uyarıcıya da birleşik koşullanır. Daha sonra zil çalındığında salya akıtılırken, ışık verildiğinde de salya akıtılır.

Duyusal Ön Koşullanma

İki nötr uyarıcının birlikte uygulanması sonrasında birinin koşulsuz uyarıcı ile birleşmesi sonucu her iki nötr uyarıcının da koşullanma sağlamasıdır.

Örnek: Kerem Ali ve Mehmet’i okulda beraber görmektedir. Daha sonra bir gün Mehmet Kerem’e zorbalık yapmaya başlar. Kerem Mehmet’ten korkmaktadır. Ancak daha sonra Ali’yi görünce de korktuğunu hisseder.

Üst Düzey Koşullanma – Birleşik ve Duyusal Ön Koşullanma konusu burada sona erdi. Diğer konular için menüyü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı