Öğrenme Psikolojisi

Uyarıcı ve Tepki Genellemesi – Ayırt Etme

tepki genellemesi

Genelleme ve Ayırt Etme çok sık karıştırılan iki kavramdır. Genelleme de kendi içinde Uyarıcı Genellemesi ve Tepki Genellemesi olarak ikiye ayrılır. Konu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Genelleme

Koşullu uyaran yerine benzer başka bir uyaran verildiğinde organizmanın bu uyarıcıya da aynı koşullu tepkiyi göstermesi anlamına gelir. Benzer uyarıcılar arasında genellemeler yapılarak aynı tepkiler verilir. İki tür genelleme vardır. Bunlar Uyarıcı Genellemesi ve Tepki Genellemesidir.

Uyarıcı Genellemesi

Farklı uyarıcılara aynı tepkilerin verilmesidir. Ne genelleniyorsa o çeşitlenir. İsminden de anlaşıldığı üzere uyarıcı genellemesinde uyarıcılar genellenir bu nedenle birden fazla yani çeşitli uyarıcıya aynı tepkilerin verilmesi şeklinde tanımlanabilir.

Örnek: Bireyin sınıfı temizlediği için öğretmeninden övgü aldıktan sonra aynı şeyi evde yapmaya çalışarak ebeveynlerinden de övgü almaya çalışması.

Tepki Genellemesi

Aynı uyarıcılara farklı tepkilerin verilmesidir. Ne genelleniyorsa o çeşitlenir. İsminden de anlaşıldığı üzere tepki genellemesinde tepkiler genellenir bu nedenle birden fazla yani çeşitli tepkilerin aynı uyarıcıya verilmesi şeklinde tanımlanabilir.

Örnek: Sınıfı temizlediği için öğretmeni tarafından övülen öğrencinin ertesi gün tahtayı silmek için de gönüllü olması.

Ayırt Etme

Ayırt etmede genellemenin tersine, organizmanın koşullu uyaranı ayırt etmesi ve sadece bu uyarana tepki vermesidir. Genelleme benzerliklere gösterilen bir tepki iken ayırt etme farklılıklara gösterilen bir tepkidir.

Örnek: Örnek Kangal köpek tarafından korkutulan bir çocuğun tüm köpeklerden korkması genelleme iken, çocuğun sadece kangal köpeklerden korkması ancak diğer köpeklerden korkmaması ise ayırt etmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı