Rehberlik ve Özel Eğitim

Varoluşçu Yaklaşım

Varoluşçu Yaklaşım

Varoluşçu yaklaşım insanın anlam arayışı içinde olan özgür bir varlık olduğunu vurgulayan bir psikolojik danışma kuramıdır. Varoluşçu yaklaşımın temsilcileri Rollo May, Viktor Frankl ve Irvin Yalom’dur. Bu yaklaşım hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Varoluşçu Yaklaşımın Temel Özellikleri

Varoluşçu kurama göre insan özgür bir varlıktır. Kendi kararlarını verebilir. Seçim hakkına sahiptir. Ancak insanın yaşamda bir amacı vardır. Bu yegane amaç, insanın varlığını sorgulamasıdır. İnsan ancak bu sorgulamayla kendi hayatını anlamlı kılabilir.

Daha önce de yazıldığı gibi insanın özgür olduğunu düşünen Varoluşçu Kuram bu özgürlükle beraber aynı zamanda insanın omuzlarına bir yük de yüklemiş olur. Bu yük sorumluluktur. Özgürlük beraberinde sorumluluğu getirir. Bu nedenle danışan sorumluluk alması için yüreklendirilmelidir.

İnsanı rahatsız eden bir gerçeklik vardır. Bu da ölümdür. Ölüm genellikle insan üzerinde pek hoş duygular yaratmaz. Ölümün hatırlattığı şeyler genel olarak yokluk duygusudur. İnsanın bir gün artık bu dünyada olmayacağını bilmesi kişide hiçlik duygusu yaratır. Bu duyguların üstesinden gelebilmek için bireyin kendi sorumlukları üstlenmesi, yaşamını anlamlı kılması ve özgür yaşama sahip olmalıdır.

Şimdi ve burada odaklı olmak varoluşçu yaklaşım için oldukça önemli bir noktadır. Şimdi ve burada demek kişinin geçmişle takıntılı şekilde uğraşmaması ve geleceği de aşırı şekilde düşünmemesi ancak yaşadığı ana odaklanmasıdır. Kişinin şimdiyi yaşaması, şimdiyi anlamlı kılması oldukça önemlidir. Bugün üzerinde durulur. Buna uygun sorular da danışman tarafından sorulur.

Varoluşçu kuramı daha iyi anlamak için Viktor Frankl’ın İnsanın Anlam Arayışı adlı kitabını okuyabilirsiniz.

Varoluşçu Yaklaşım konusu burada sona erdi. Diğer rehberlik konuları için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı