Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Yaşantı Temelli Öğrenme

Yaşantı Temelli Öğrenme

Yaşantı Temelli Öğrenme Kuramının geliştiricisi olan Kolb’a göre öğrenmenin gerçekleşmesi yaşantılara bağlıdır. Öğrencilerin farklı öğrenme biçimleri vardır ve  öğrencilerin sahip oldukları bu farklı öğrenme biçimlerine uygun olabilecek yaşantılar elde edebilecekleri ortamlar sağlanmalıdır. 

Yaşantı Temelli Öğrenme Kuramına Göre Öğrenme Biçimleri

  • Aktif Yaşantı
  • Somut Yaşantı
  • Yansıtıcı Gözlem
  • Soyut Kavramsallaştırma

1. Aktif Yaşantı

Öğrencilerin aktif olarak oluşturdukları öğrenmelerdir. Öğrenciler yaparak ve yaşayarak öğrenir. Etkinlikler yapılır, problemler çözülür ve aktif yaşantıya yönelik etkinliklere ağırlık verilir. 

Örneğin bir öğrencinin bir durumu rol yaparak öğrenmesi.

2. Somut Yaşantı

Öğrencilerin hissederek ve dokunarak öğrendikleri öğrenme biçimidir. Öğrencinin yeni yaşantılara açık olması gerekmektedir. Sezgiler de bu öğrenme biçiminde etkilidir. 

Örneğin bir öğrencinin derse getirilen materyalle öğrenmesi.

3. Yansıtıcı Gözlem

Adından da anlaşılacağı üzere yansıtmaya dayalı yani izlemeye ve ardından öğrenilen bilgiyi uygulamaya dayalı öğrenme biçimidir. Öğrenme gözlemle oluşur ve uygulamaya konur.

Örneğin bir öğrencinin deney yaparken önce öğretmenini izlemesi ve sonra deneyi yapması.

4. Soyut Kavramsallaştırma

Düşünme ve zihinsel becerileri kullanmaya dayalı öğrenme biçimidir. Analiz yapma, mantıksal kurallar kurma gibi süreçlerle öğrenme gerçekleşir.

Örneğin bir öğrencinin soru cevap yoluyla öğrenmesi.

Öğrenme Stilleri

Kolb’a göre öğrenme biçimlerinin kaynaşmasıyla ortaya öğrenme stilleri çıkar.

  • Değiştiren
  • Yerleştiren
  • Özümleyen
  • Ayrıştıran

Değiştiren 

Somut Yaşantı+Yansıtıcı Gözlem öğrenme biçimlerini içine alan öğrenme stilidir. Genel olarak eyleme dönük bir öğrenme stilidir. Detaycı, sabırlı ve sakin kişilerin sahip olduğu bir öğrenme stilidir. Piaget’nin zihinsel gelişim kuramında işlem öncesi dönemine denk gelmektedir. 

Yerleştiren 

Somut Yaşantı+Aktif Yaşantı öğrenme biçimlerini içine alan öğrenme stilidir. Bu öğrenme stilinde yaparak ve yaşayarak öğrenme ağır basmaktadır. Yeni deneyimleri düşünmeden yapan kişilerin sahip olduğu bir öğrenme stilidir. Piaget’nin zihinsel gelişim kuramında işlem öncesi dönemine denk gelmektedir. Piaget’nin zihinsel gelişim kuramında duyusal motor dönemine denk gelmektedir. 

Özümleyen

Soyut Kavramsallaştırma+Yansıtıcı Gözlem öğrenme biçimlerini içine alan öğrenme stilidir. Düşünme odaklı bir öğrenme stilidir. Bilgileri detaylandırırlar ve fikirler üretirler. Soyut Kavramlar üzerinden öğrenebilirler. Piaget’nin zihinsel gelişim kuramında somut işlemler dönemine denk gelmektedir. 

Ayrıştıran

Soyut Kavramsallaştırma+Aktif Yaşantı öğrenme biçimlerini içine alan öğrenme sitilidir. Bu öğrenme stiiline sahip bireylerde düşünme ve yapma ağırlıktadır. Önce düşünürler sonra yaparlar. Problem çözme, karar verme gibi işlevlerde bulunur ve bunları uygularlar. Piaget’nin zihinsel gelişim kuramında soyut işlemler dönemine denk gelmektedir. 

Yaşantı Temelli Öğrenme
Kolb’un Yaşantı Temelli Öğrenme Modeli Şeması

Yaşantı Temelli Öğrenme Konusu burada sona erdi.

Bir önceki konu olan Çoklu Zeka Kuramı konusu için tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı